Страшно много ме тревожи ситуацията в „Булгаргаз“. През декември дружеството е на 100 млн. лева печалба. Сега не само, че няма печалба, а и дружеството е с 400 млн. лева загуба. Тези пари са отишли в посредници и за лоши сделки. Това заяви бившият изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг Валентин Николов в предаването „Още от деня“ по БНТ.
„Откакто „Топлофикация-София“ е общинска, тя винаги трупа загуби към „Булгаргаз“. Ние винаги сме намирали решение на този проблем, но сега не е така. Тя трупа регулаторни загуби и държавата трябва да ѝ помогне, за да не останат софиянци без парно и ток“, предупреди Николов и уточни, че ако спре парното, енергийната система няма да издържи.
„Правителството обеща някакви танкери – незнайно от къде, незнайно от кого и незнайно как. Те не могат да дойдат без да е договорена точката за втечнен газ. Всички капацитети на терминалите за втечнен газ са резервирани. Т.е някой трябва да даде своя резервиран капацитет на нас. Ние още от февруари призовавахме да не се изтегля газта от „Чирен“, но те продадоха газа на висока цена“, обясни бившият шеф на БЕХ.
„В Турция операторът на точката казват каква е цената. Там друг оператор няма да се допусне. На Ревитуса всичко е запълнено“, предупреди Николов, цитиран от novini.bg.
„Най-важното, което трябва да реши служебното правителство е проблемът със заложените информационни бомби, да знаем кое е най-добро за България и кое на по-поносима цена“, подчерта той.
На въпрос дали трябва да започнем да получаваме газ от „Газпром“ по действащия си договор, Валентин Николов заяви: „Имаме форсмажор на руския президент, има променени плащания, на което не сме се съгласили. Накрая на годината има клауза, че ползвали или не, ще трябва да платим един милиард долара неустойка. Ако ще плащаме – по-добре да вземем този газ. Ние трябва да се подготвим – хранилището ни в „Чирен“ е най-малко запълненото в Европа (45%). Това, обаче не трябва да бъде за сметка на клиентите, трябва да осигурим газ. В повечето случаи ползваме руска газ през посредници. Най-вероятно цяла зима ще ползваме такава. Нито цената, нито количествата са договорени, а това убива бизнеса“, предупреди Николов.
Във връзка с появилата се информация, че може да купуваме ядрено гориво от Уестингхаус, за да намалим зависимостта си от Русия, Николов заяви: „Независимо какво гориво ще използваме, ние нямаме възможност да изнасяме отработено гориво. Някой излъга Уестингхаус, че договорът е готов. Защо премиерът отиде там?“, попита бившият шеф на БЕХ.