"Като че ли вече проблемът за започване на предприсъединителните преговори с Македония остана на по-заден план. От друга страна, България няма много ходове в момента. Нещата сега са в ЕК, тя ще води преговори с Република Македония."
Това посочи в интервю за БНР доц. Михаил Иванов, преподавател в Нов български университет, съветник по етническите въпроси на президента Желю Желев (1990-1997), съосновател на Клуба за българо-македонско приятелство.
Иванов нарече "необмислено настояване" искането на страната ни за включването на българите в македонската конституция.
"Това включване в преамбюла, наред с македонския народ като отделна етническа общност - в преамбюла се говори за албанци, сърби, турци, бошняци като други етнически общности. Неслучайно авторитетната организация на българите в Македония в Скопие се противопоставя на това предложение и настоява то да отпадне. Аз се чудя на нашите националисти, които бият тъпана, че няма никаква разлика между българи и македонци и в същото време искат да сложат ясен конституционен водораздел, етнически водораздел между македонци и българи."
Запитан възможно ли е служебният кабинет да пристъпи към ревизия на решението за отварянето на европейската перспектива пред Скопие, в предаването "Преди всички" Михаил Иванов заяви:
"Смятам, че не може. Смятам, че и няма да го направи. Няма ход българската страна в момента."
Според доц. Иванов дистанцирането от признаване на македонския език е довело до измислянето на "изкуствена формула", която всъщност е "усукване, за да не кажеш, че признаваш македонския език".
"И това сложи невероятна бариера в отношенията между двете държави."