Според мен основната причина за атаката срещу КТБ е страхът на статуквото от мен, защото очевидно аз не бях системен играч, колкото и да ми приписваха връзки с този или онзи. Това каза Цветан Василев, председател на Надзорния съвет на "Корпоративна търговска банка“, в предаването "Това е България" на Радио "Фокус".
"Многократно съм казвал, че големият бизнес не е революционно настроен и не търсете от големия бизнес противопоставяне на властта – няма да го видите никъде. Дори в Америка, където трилиони компании не смеят да се противопоставят на американското правителство, пък камо ли в България", заяви той.
"Много сериозна причина е изключително ценният инвестиционен портфейл на банката, включващ компании на обща стойност над 1,7 милиарда евро, компании, които между другото никога не бяха оценени нито от тези консултантски компании, нито от БНБ при техния оглед. Макар че на всички беше известно, че "Виваком“ е актив на банката, или на фирми, които са финансирани чрез банката, че "Петрол“ е актив на банката, "Нурс“, което е телефонната и телевизионна инфраструктура, "Дунарит“ е актив на банката, че "Авионамс“ – единственият ремонтен завод за вертолети в България, е актив на банката. Никой на никого въобще не му мина и през ума да направи една оценка на тези активи. Те бяха приети, виждате ли, някои от тях понеже не били пряко заложени, те били все едно изнесени от банката", коментира Цветан Василев.
По думите му тези активи се калкулираха през банката чрез съответния мениджмънт на компаниите, с печалба преди амортизации и данъци над 250 милиона евро. "По най-занижени оценки това са над 2 милиарда евро. Но на никому не направи впечатление. Очевидно е защо. Защото един път трябваше да се легитимира ликвидирането на банката. И втори път, тези точно активи да бъдат окрадени по най-безскрупулния начин от организаторите на атаките и ликвидацията на банката", подчерта банкерът.