Отидете към основна версия

1 770 16

Завръщането на хартиените рецепти: Мнението на медиците и фармацевтите

  • фармацевти-
  • онлайн-
  • антибиотици-
  • хартиени рецепти-
  • 1 ноември-
  • разпечатване-
  • лекарства-
  • медици-
  • мнение

През седмицата здравните власти предложиха освен електронно, рецептите да се изписват и на хартия и след 1 ноември за да се гарантира пълен достъп на населението до лекарства.

Снимка: БГНЕС

През седмицата здравните власти предложиха освен електронно, рецептите да се изписват и на хартия и след 1 ноември. Целта е да се гарантира пълен достъп на населението до лекарства. Медиците и фармацевтите обаче приемат различно новата идея, съобщи НОВА.

Валерия и Огнян Тодорови от години живеят на село. Той е пенсиониран фелдшер, с 47 годишен стаж в системата на здравеопазването. А днес е и от двете страни. Като пациент пие животоподдържащи лекарства, за които Валерия чака уморително дълго да бъдат вписани в рецептурната книжка. Като медик пък му се налага да помага при спешни ситуации, защото в селото няма лекар. И двамата подкрепят дигитализацията в здравната система, но са убедени, че рецептата на хартия не бива да отива в историята.



„Нека да си останат и хартиените рецепти, по-добре. Например, както е той - дойде някой при него и трябва да му предпише нещо. А пациентът няма да има възможност с така електронна рецепта. Най-добре е с хартиената рецепта да остане, примерно за обезболяване или нещо такова, което ще му бъде необходимо за момента”, каза Валерия Тодорова.

„Въпреки всичко трябва да останат хартиените, не може като отидеш при лекаря си и той те прегледа и няма пред него електронен подпис, който да подпечати и да го напише в компютъра си – той трябва да му даде нещо”, коментира Огнян Тодоров. „Ако е в бърза помощ какво ще му дадат, нищо не могат да му дадат”.

Изписването на лекарства в изцяло електронна форма крие рискове и би могло да лиши голяма част от пациентите от достъп до лечение, алармират пациентски организации.

Няма алтернативна система, която да осигури качественото лечение и достъп до лекарства при срив на ток, липса на мобилно покритие в някакви села”, обяснява Пенка Георгиева, пациентска организация „Заедно с теб”.

„Няма сигурност какво ще се случва, когато спешният лекар отиде при пациент. По данни на доклад на МЗ за 2021 година около 1 милион от посетените пациенти в домовете не са хоспотализирани, т.е. това означава, че на тях е изписано лечение”, обясни още Пенка Георгиева.

Според нея категоричното настояване за 100% дигитални рецепти е само на определен кръг фармацевти. И допълва, че не вижда пречка електронните и хартиените рецепти да действат успоредно.

„При една хакерска атака, какво правим? Освен това какво правим, ако има липса на ток, както е в карловските села дни наред? Какво правим, когато системата блокира? Спомняте си какво стана със зелените сертификата, това е същата система”, обяснява Георгиева.

Фармацевти обаче смятат, че една от основните причини за отлагането на дигитализацията при изписването на лекарства е Лекарският съюз.

„Въпреки всичките начини това да се отрече, да се прехвърли, това нежелание на пациентите всъщност има официално решение на Лекарския съюз от май месец и той официално е против отпадането на хартиената рецепта”, заяви Николай Костов, Асоциация на собствениците на аптеки.

След като лекарствата по Здравна каса започнаха да се отпускат електронно, на ден се изписват над 68 000 електронни рецепти от 15 000 лекари, сочат данните на фармацевти.

„ Електронната рецепта, както всичко в дигиталната сфера, дава възможност за проследяемост на всичко, т.е. за по-голям контрол, очевидно Лекарският съюз се притеснява от този контрол. Най-вероятно има скелети в гардероба. И на инсинуации, че понеже нямало хартиени рецепти, нямало да разберат как да се пият лекарствата. Ами това е ролята на фармацевта, това е ролята на лекаря и това е задължение на двете страни”, заяви Николай Костов.

Освен това, фармацевтите подчертават, че всяка електронна рецепта има възможност да бъде разпечатана и на хартиен носител, както от личния лекар, така и в аптеката.

„Искаме да задържим варианта, в който лекарят има избор как ще издаде рецептата. Има ситуации и не винаги може да се издаде електронна ”, заяви доктор Николай Брънзалов, зам.-председател на Лекарския съюз. „Проведохме проучване сред хората и данните категорично показват, че 58% искат хибриден вариант”, обясни още д-р Брънзалов.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове