"Пети и Шести блок работят с различни типове гориво. Шести блок e с по-модернизирана версия на руско гориво, а за Пети блок има натрупан запас и за следващото презареждане, той може да работи до пролетта на 2024 година. Направена е заявка за още една доставка на гориво от руската страна, която е под въпрос", каза проф. Георги Касчиев в студиото на "Денят ON AIR".
Той поясни, че за него кандидат за доставчик е американска компания.
"Още от 2019 година по договор е поръчано да се направят над 40 анализа, които да потвърдят, че използването на това гориво в смесена активна зона ще протече без рискове и е безопасно. Тези анализи са в ход, те се предават на централата. След това трябва да бъдат приети и утвърдени от нея, и накрая да бъдат одобрени от Агенцията за ядрено регулиране, тя трябва да издаде лиценз. Но е съмнително дали времето ще стигне, защото първоначално беше предвидено тази смяна да стане 2025 година, след това се направиха опити да се ускори с една година", допълни Касчиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му в Шести блок има запас за още 6 презареждания.
"Има договореност с руската страна за още няколко зареждания, до седем. Тази година трябва да бъдат доставени още две партиди ядрено гориво за шести блок. Проблемът засега е, че нивото на река Дунав е много ниско, трябва да се вдигне значително, за да може да се достави, както и да се осъществи транспортът", коментира ядреният физик.
Според проф. Георги Касчиев потенциален доставчик за този вид гориво за Шести блок е френската компания "Фраматом".
Попитан дали може да спрем да изнасяме ток, той отговори: Ние имаме свръхпроизводство на електроенергия, поради което износът е нараснал с около 15% в сравнение с миналата година. Ние винаги сме изнасяли електроенергия. Въпросът може да се реши с компенсации, нека да си тече износът, защото това е печелившо.