Досега Европа е предоставила помощ на Украйна за десетина милиарда евро, САЩ са предоставили заем на Украйна за повече от 30 милиарда долара, посочи пред журналисти лидерът на АБВ Румен Петков и подчерта: "Европа дава помощ, Съединените щати дават заем, в резултат на което, заедно с помощта на Европа, Украйна вече е американска собственост", съобщава actualno.com.
Петков не уточни защо по тази логика Украйна не е и европейска собственост, след като и Европа дава пари. Отделен въпрос е как нещо става собственост на чужда държава при условията на заем, за който няма информация да е просрочен и да е обезпечен с активи, които отразяват загуба на национален суверенитет. Иначе днес, 18 октомври, ЕК официално припомни, че "изключителната макрофинансова помощ" за Украйна, която Съюзът предоставя, е 5 млрд. евро. 4,2 млрд. евро са пратени на Украйна към 18 октомври.
Петков е категоричен, че "ако не съумеем да вземем мерки за незабавно спиране на войната и мерки за гарантиране сигурността и спокойствието на всички страни, това ще бъде най-голямото престъпление на ЕК към европейските граждани". Какви точно обаче да са тези мерки и каква ще е цената им без руският диктатор Владимир Путин да придобие още повече и то решително влияние във вътрешния живот на Европейския съюз е съвсем отделен въпрос.
Коментирайки нагласите в Европа за конфликта Русия-Украйна и санкциите срещу Русия, Петков даде определени примери за антиамерикански настроения, които обаче не касаят официална позиция на управлението на нито една европейска държава, с изключение на позиции на унгарския премиер Виктор Орбан, изгодни за режима на Путин. Сред примерите на Петков за американското влияние обаче изпъкна теза на френския финансов министър Бруно льо Мер, който заяви, че войната на Русия в Украйна не трябва да доведе до отслабване на Европа от страна на САЩ, говорейки за американския втечнен газ. "Не може втечненият газ от САЩ да се продава четири пъти по-скъпо, отколкото на американските компании", каза Льо Мер. Той говори от френска гледна точка - през август вносът на втечнен газ във Франция е над десет пъти по-скъп на годишна база, пише Politico, цитирайки статия във Forbes.
Що се отнася до американския втечнен газ обаче важен въпрос е и към коя борса е индексирана цената - дали американската "Хенри Хъб" или нидерландската TTF, където цените играеха и скачаха много повече от началото на войната, подпалена от Путин. Определянето на цената и "котвата ѝ" зависи от преговорите за сключване на договор.
Председателят на АБВ коментира и тезата за съпричастността на страната ни с взрива на моста на Крим, като подчерта, че това е самовнушение на вина от страна на държавата ни и "група комплексари". Петков поздрави министър-председателя Гълъб Донев, защото, по негово мнение, имал категорична позиция още първия ден.