Сорт „Урал“ към момента струва малко над 67 долара на барел. Това е с около 20-25% по-ниска цена от сорт „Бренд“. Така че поставянето на таван ще ограничи с над 10% приходите от петрол на Русия, в случай, че цената се запази.
Това каза за Euronews Bulgaria енергийният експерт Христо Казанджиев.
Малко вероятно е Русия да откаже да доставя петрол за България, тъй като собственикът на петрола, доставян в „Нефохим“ е компания, собственост на „Лукойл“. Така че вътрешнофирмените отношения могат да бъдат направени по начин, по който да спазват санкциите, но в крайна сметка печалбата изцяло остава за Русия. Последствията за Русия от въвеждането на този таван по отношение на България ще бъдат минимални. За България също едва ли ще има някакви последствия, тъй като официално вносителят на петрола ще обяви цена от 60 долара. Но в крайна сметка ще продава дериватите на цените на петрол „Бренд“.
Поведението на правителството е смущаващо. Не може да се забраняват едни деривати, а да се разрешават други. Индиректно едно такова поведение означава нарушение на санкциите. Така че е много вероятно България да претърпи някакви санкции, ако не се преосмисли тази позиция.
Преди известно време Еврокомисията официално обяви, че реекспортът на деривати от руски петрол, във всички случаи нарушават правилата за забрана.
Надявам се на здравия разум на ръководството на рафинерията да не допусне спиране на работата или намаляване на капацитета. Това не би било в интерес на самата компания „Лукойл“. Друг е въпросът, че поемането на контрола от държавата на компанията би бил възможен, ако се позовем на закона за енергетиката от гледна точка на националната сигурност. Нещо, което вече се наблюдава в Германия и Италия. Не мисля, че компанията „Лукойл“ има интерес да предизвика такива последствия от страна на българската държава.
Общият капацитет на „Лукойл Нефохим“ е над 7 млн. тона преработен нефт, от които под 50% са за българския пазар, а останалите за износ. Последствието за Русия ще е намаляването на печалбата от износа при запазване на нивата на производство и доставка за България.
Не мисля, че това би следвало да повлияе върху цените на горивата в България. Последствията ще бъдат занижение на печалбите и повишаване на разходите. В тази връзка държавата трябва сериозно да помисли за въвеждане на компанията в регулация по отношение на цените.
Понижението на цените в последните дни се дължи на понижението на цената и на „Бренд“, и на руския петрол на международните пазари. Но след решението на ЕС за налагане на забрана от днес цената отново започна да се увеличава, което вероятно ще повлияе и цените в България.