Ситуацията за момента е такава, че от тази нестабилност печелят най-малките – „Български възход“ от една страна и „Българско Възраждане“ от друга, по две противоположни причини, но с един и същи корен. Едните са против всички, другите са за всички, но именно заради тези екстремни позиции цялата ситуация работи за тях.
Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ политологът проф. д-р Анна Кръстева, според която съставянето на кабинет с втория мандат е с предизвестен неуспешен край. Политологът е „много умерен оптимист“ за формирането на правителство с третия мандат. Според нея най-разумната и последователна партия, кандидат за третия мандат, е „Демократична България“, която по думите ѝ „отстоява европейската кауза в една сложна ситуация на преориентация отстрана на президента“.
Според проф. Кръстева „Български възход“ е президентска партия, а цената на формирането на правителство с неин мандат е „буквалното влизане на Румен Радев в изпълнителната власт през редовен кабинет“.
Профилът на президента във втория му мандат категорично е все по-отдалечаващ се от евроатлантическия профил на България, който се отстоява от български граждани.
Според проф. Кръстева „Български възход“ е президентска партия, а цената на формирането на правителство с неин мандат е „буквалното влизане на Румен Радев в изпълнителната власт през редовен кабинет“.
По думите на политолога най-безперспективната опция пред реализацията на третия мандат е ако той бъде връчен на БСП.
Проф. Кръстева определи евентуално завръщане на НДСВ в политиката като опит на ГЕРБ да си осигури бъдещи коалиционни партньори и нарече подобен тип проекти „силиконови партии“.
Некоректно е да създаваш партия която трябва да обслужи интересите на други партии. Това беше на Бареков партията, която беше силиконовото ДПС, сега ако се създаде НДСВ ще бъде силиконовият ГЕРБ.
По думите на политолога, когато взривяваш мостове в политиката е естествено другите да подхождат по същия начин.
„Политиците абдикираха, топката е при професорите. Професорите трябва да спасяват родината България, малко вероятно да успеят да го направят“, коментира проф. Кръстева.
„Действително почти невъзможен е разговорът за политики, който реално е най-смисленият разговор. Има наистина политики, около които могат да се обединят елитите, които са в интерес на нацията и в това истински да се европеизираме, а не само на думи“, подчерта тя.
Според проф. Кръстева наблюдаваме липса на възможност за създаване на управленско време, като всички партии се държат все едно са в непрестанна кампания.