България официално получи средствата по първия транш по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това обяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
„Получаването на тези средства в размер на 2,7 милиарда лева, беше фокус на нашата работа. Добрата новина е факт”, каза Пеканов.
Средствата са преведени в сметката на Министерството на финансите.
"Както заявихме на 7 ноември, днес България официално получи средствата от първия транш по Плана за устойчивост и възстановяване. Получаването на тези пари е резултат от работата на правителствата и институциите от началото на механизма за възстановяване и устойчивост през юли 2020 г., но и работата която свършихме в началото на този мандат на служебния кабинет", заяви Пеканов, цитиран от Нова телевизия.
Той поясни: "Част от средствата ще се отидат за проекти, които вече са стартирали. Такива са процедурите за бизнеса, за малките и средни предприятия, за технологична модернизация, такива процедури, които Министерството на иновацията и растежа вече направи. Средства ще отидат и за започналото изграждане третата линия на метрото. Част от получената сума ще отиде за системата TETRA , а друга част - по новите процедури и новите проекти. Такива са проектите за енергийна ефективност в жилищен и нежилищен сграден фонд, проектите за ВЕИ на покривите, за външно изкуствено осветление."
Вицепремиерът бе категоричен, че средствата по Плана за възстановяване и устойчивост ще идват срещу реформи и постигнати резултати.
Общата сума, която България ще получи е в рамките на 11,8 млрд. лв."Остават още около 9 млрд. лв. Траншовете, които трябва да се получат в следващите години са пет", допълни Пеканов.
Политикът каза, че отхвърлянето на Закона за защита на лицата, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушение блокира възможността България да поиска второто искане за плащане на стойност 724 млн.евро. Той поясни, че този закон защитава лицата, които искат да попадат сигнали за корупция и неправомерни действия. "Този закон трябва да се приеме в българското законодателство, той трябваше да бъде приет преди две години. Българските граждани ще търпят санкции, ако това не се случи", бе категоричен Пеканов.
Вицепремиерът каза, че няма риск от загуба на средства, а от забавянето им, което води до забавяне на следващите стъпки.
Той изрази надежда, че са дали добър пример на обществото, че обещанията могат да се спазват и то в дадения срок. Пеканов заяви, че е необходима политическа воля, иначе рискуваме да останем в периферията на Европа.