Няма такива казуси, особено юридически. Особено в съвременните условия, при които се извършва раждането. Бих казал, че това е прецедент с особено голямо медийно отразяване, така че не бих казал, че специално гражданското и семейното право разполага дори с адекватен инструмент, през който да мине решението на този казус.
Така коментира в студиото на Euronews PrimeTime експертът по гражданско доц. Стоян Ставру казуса с разменените бебета в болница „Шейново“.
Доц. Ставру посочи, че прокуратурата трябва да установи всички обстоятелства около случая, включително дали размяната е била умишлена.
Ако действително е доказано с ДНК тест жената, която отказва да върне чуждо дете и самоволно го задържа по смисъла на текста на Наказателния кодекс, означава, че извършва престъпление, което се наказва с до 3 години лишаване на престъпление.
Агенцията за закрила на детето също би могла да се намеси и да настани детето по административен ред извън семейството, в което се намира в момента, докато има окончателно решение на съда, отбеляза още експертът.
По думите му е възможно да има протакане с месеци на предаването на бебетата обратно на биологичните им родители, ако няма съдействие от всички намесени страни.
Ако детето, което е установено по произхода си и генетичната си връзка с родителите си, е установено, че живее при други хора, родителите имат право да си го поискат обратно, за да живее при тях.
По думите на доц. Ставру семейният кодекс изисква детето да живее при биологичните си родители, но подчерта, че въпросът освен юридически, има и етичен и морален аспект.
„Във всички случаи ние не можем да вземем просто като една вещ да я преместим от един дом в друг“, посочи експертът и допълни, че със семействата е нужно да работят и психолози.
Със сигурност родителите трябва да бъдат обезщетени, смята доц. Ставру.
„Първото нещо, което детето трябва да види, според мен, е майка си и първото нещо, което майката трябва да види е детето си“, категоричен е той.