"Това никога не трябва да се случва повече", категоричен бе шефът на болница "Шейново" д-р Румен Велев по Нова ТВ.
"Все още не можем да кажем дали има виновни. Следствието продължава. То трябва да установи това. Възможно е акушерка да е сложила детето в грешно креватче. Но това трябва да се установи докрай. Психическият натиск в болницата е огромен. А ние продължаваме да работим", допълни той.
"Много хора се занимават с бебетата. Разпитани са над 30 човека от болницата. Всеки един от тях има задължения по време на своето дежурство. Това ще определи прокуратурата и следствието", допълни той. "Ние реагирахме много бързо, за да може да се вземат мерки", каза още той.
"Най-важното е да приключим с този процес", каза още той.
Майки са пускани до общата стая. Всичко става през акушерка, допълни шефката на неонатологията д-р Донка Узунова.
Семейството, което е разкрило размяната били със светли очи. Този белег ги е накарал да се усъмнят. След това изваждат различните гривни. Те са били свалили гривната от бебето.
Акушерката, която е била на работа в този момент е с 32 години стаж, допълни тя.
Ражданията стават през септември. Едва през началото на декември една от майките се обръща към нас със съмнение, че бебето не е нейно, то се базира на това, че гривната ѝ и тази на бебето са с различни номера. Тя се обръща към началника на неонатологичното отделение. Ние веднага реагирахме и предложихме да се направи тест, каза още той.
След като се поставят гривните и бебето се превежда от залата, в която се е родило, в неонатологичното отделение, акушерките сверяват дали номера съответства на документите, но и на картонче, което поставяме на количката на бебето. Отделно това се записва в специален журнал, посочи докторът.
Двете майки са изписани на третия ден след раждането. Според мен би трябвало да има как да се забележи това нещо, каза той по повод гривните на бебетата и майките.