„ Политиците не се интересуват от нуждите на българските граждани. Не може 2-3 седмици да се обсъжда хартиена бюлетина, а не – бюджет и минимална работна заплата – ключови теми в края на годината, които предопределят политиката за цялата следваща година”. Това коментира Ваня Григорова, КТ „Подкрепа”, в „Интервюто след Новините на NOVA”.
„Днес депутатите решиха да стоят до гласуване на удължаването на бюджета и промените в закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, които облекчават вноса на работници. Като имаме нужда от работници, трябваше да се погрижим доходите им да се увеличат, за да не емигрират”, продължи Григорова.
Тя даде пример със замразяването на минималната работна заплата по времето на световната финансова криза. Григорова цитира експертите от МТСП, според които тогава са се увеличили миграционните потоци към Западна Европа.
„Оформи се коалиция „Чорбаджии” – предложенията, влезли през ГЕРБ и ПП са на работодателските организации”, каза Григорова.
Тя обясни, за НСТС, който се проведе в четвъртък. „Предложението на служебното правителство е за увеличение на минималната работна заплата на 770 лева. Работодателите са против. Те искат отпадане на процент „прослужено време" и то да влезе в рамките на минималната работна заплата. Именно това тяхно предложение беше внесено от ГЕРБ и ПП”, каза Григорова.
„Представете си, че гласуваме това? Колко да бъде минималната работна заплата за човек с 5 години стаж, за друг, който е с 20 години стаж, за един, при който процентът е 0,6, и друг, при който е 1,5. Как да стане това? Очевидно е невъзможно. Това беше натиск за отмяна на процент „прослужено време”, заяви Григорова. По думите ѝ целта на работодателите била минималната работна заплата да бъде диференцирана по икономически дейности и да е между 710 и 780 лева. „Това е техният стремеж, припознат от огромна част от партиите в НС”, каза Григорова.
Запитана откъде ще дойдат парите за по-високи заплати и пенсии, Григорова каза, че около 11 милиарда лева ще дойдат от енергийните дружества в страната и то само от държавните. „10 милиарда ще отидат за компенсации на небитовите потребители”, продължи тя.
Тя очаква, че през пролетта ще има рецесия в Европа.