"До голяма степен войната в Украйна ускори вече случващи се процеси, които бяха видими и преди нея. Първото е очевидното оформяне на два блока в глобалната политика, което се виждаше и се случваше още преди втората инвазия на Путин в Украйна. Очевидно е, че има стратегическа ос между Китай и Русия, с известни нюанси - не е военен съюз по подобие на Алианса, но е ясно, че там има един клъстер от държави, към които сега се присъединяват и Иран, и други държави, които искат светът да се развива по определен различен начин от това, на което сме свидетели през последните десетилетия. Това е голямата макро геополитическа тенденция", обясни Владимир Шопов в интервю за БНР.
Има и много голяма геоикономическа тенденция, подчерта Шопов и обясни:
"Тя е свързана с частичната деглобализация и с доста радикалното преформатиране на производствените вериги, на начина, по който се правят инвестициите, това, което по различни начини се нарича - връщане на производства в западния свят, което в значителна степен се случваше през 2022 г. - за съжаление, процес, в който България почти не участва и заради външнополитическото ѝ поведение".
НАТО се съживи по един малко очакван начин, отбеляза анализаторът. Според него присъединяването на Швеция и Финландия е една от големите политически изненади на годината.
"НАТО получава нова причина за съществуване, която очевидно оттук нататък ще превърне организацията в изключително сериозен фактор в областта на сигурността".
По думите му ЕС е изключително адаптивна организация. Това, което се случи през последната година, чудесно илюстрира тази негова характеристика, посочи той.
"Има известно изместване на политическата тежест на Изток в резултат на войната в Украйна. Много от дебатите по отделните политики, свързани с войната в Украйна, в момента до голяма степен се доминира политическата инициатива в ръцете на новите страни-членки".
Владимир Шопов подчерта, че ЕС е успял за 9 месеца да пренастрои енергийната си система така, че енергийната зависимост от Русия на държавите в съюза е паднала от 40 на 4%:
"Това има своята икономическа цена. Но това е илюстрация на неговата способност да се адаптира. ЕС винаги ще има един недостатък - понеже е сложна организация, той наистина структурно изпитва трудност да действа превантивно".
2022 г. показа изключително дълбоки и задълбочаващи се проблеми, подчерта анализаторът и обясни:
"Те са не просто в българската външна политика, а въобще в начина, по който ние присъстваме в западния свят. Това е година на външнополитическа безтегловност, която заплашва да се превърне в безпътица".
През 2022 г. започва ясно да очертава едно увеличаващо се отдалечаване на България и на българите от това, с което ЕС се занимава, смята Шопов. Темата "Европа" не присъства, а евросредствата се представят като национални средства, които са дошли по волята на конкретния премиер, министър и т.н., коментира той.