Трябва да даваме на Украйна оръжия от времето на Варшавския договор и да пазим технологиите на западните страни, на основата на чието превъзходство всъщност НАТО успява да поддържа мира вече почти 80 години. Срещата в "Рамщайн" не е провалена, това каза доц. Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната, сега директор в Атлантическия клуб, в коментар за предаването "Това е България" на Радио "Фокус" по темата "Защо се провали срещата в "Рамщайн".
"Не бих казал, че се е провалила срещата. Това е една вече превърната в регулярна среща на над 50 страни, които оказват нарастваща военна помощ на Украйна с бронирана техника, артилерийски системи, модерни танкове също. Това обаче е въпрос на способности. Нека не забравяме че тези модерни въоръжения на страните от Запада и партньори от целия свят са много успешни, когато са в една интегрирана комуникационно-информационна среда със средства за разузнаване, за насочване, за разпознаване. Много от тези системи са секретни и в никакъв случай не биха били предадени на страна, която не е член на НАТО, дори в случая - на Украйна, която страда от агресията на Москва", каза доц. Шаламанов.
Той подчерта, че когато говорим за предоставяне на съвременна техника, трябва да отчитаме и въпросите, свързани със сигурността на технологиите. Именно в този контекст, техника, с която разполага България и други страни от източна Европа, техника от времето на Варшавския договор - танкове Т-72, бронирани машини на пехотата, артилерийски системи за залпов огън, гаубици, хеликоптери, самолети - те да бъдат предоставени. Иначе се поставя под риск сигурността на технологиите, на основата на чието превъзходство всъщност НАТО успява да поддържа мира вече почти 80 години.
Бившия служебен министър на отбраната коментира и отказа на Германия да предостави танкове на Украйна: "Логиката следва няколко линии - чисто военни, технологични и политически. Не можем да допуснем в тази война съвременна техника на НАТО със секретни блокове да попадне в ръцете на руснаците или на такъв тип частни военни компании като "Вагнер", които ще използват това не само срещу Украйна, а срещу нашата сигурност, включително и българската."
Дори системи "Пейтриът" има готовност да бъдат предоставени, но това става стъпка по стъпка ,когато се гарантира изцяло сигурността на тези системи, така че технологиите да не изтекат към Русия, към Иран и към други страни, които имат неприятелски намерения към нас, страните от Свободния свят, стана ясно от думите на доц. Шаламанов.