Европейската комисия даде под съд България в четвъртък за неприлагане на европейското законодателство в областта ва възобновяемата енергия и на биоразнообразието.
Стъпката, която заплашва България с глоби при осъдителни присъди, е последната фаза от наказателни процедури, започнати от Брюксел, по които София не е предприела с години действия, за да приспособи националното си законодателство с европейските стандарти, съобщи dnevnik.bg.
В мотивите, с които дава България на съд Европейската комисия пише, че въпреки, че е оказвала "непрекъсната подкрепа" за прилагане на правилата, България досега не е изпълнила задължението си да уведоми Брюксел, че изпълнява дори една мярка за въвеждане на европейската Директива за насърчаване използването на възобновяема енергия.
Директивата, приета през 2018 г., е трябвало да бъде въведена в националното законодателство на всички европейски държави до 30 юни 2021 г. Само две страни - България и Словакия все още не са го направили.
Затова Комисията моли Съда на ЕС, който ще гледа иска ѝ, да определи и глоба, която България ще плаща за нарушението.
Наказателната процедура срещу София е започнала през декември 2021 г. и 13 месеца по-късно не е предизвикала никакви действия от страна на българските власти, пише Комисията.
"Към днешна дата България и Словакия са единствените две държави-членки, които не са уведомили за нито една мярка за транспониране. Поради това Комисията предявява иск срещу двете държави членки пред Съда на Европейския съюз", се казва в съобщение от Брюксел, разпространено в четвъртък.
Еврокомисията добавя, че възобновяемата енергия е ключов елемент от Европейския зелен пакт, както и централен стълб на плана за намаляване на енергийната зависимост от Русия - REPowerEU, посочва Комисията, добавяйки, че е задължена "да гарантира пълното и правилно транспониране на правото на ЕС в националното законодателство".
Директива за енергия от възобновяеми източници, предвижда властите да отворят схеми, с които да подпомагат бизнеса да развива чистата енергия, така че тя да достигне поне 32% от потребяваната в ЕС енергия.
За постигането на целта в директивата са заложени различни мерки, които да направят производството на чиста енергия рентабилно, за опростяване на административните процедури за проекти за възобновяема енергия и за включване на гражданите в енергийния преход, като им дава възможност за собствено потребление и създаване на общности за възобновяема енергия.
Европейската директива изисква и залагането на конкретни цели за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в секторите на отоплението и охлаждането и транспорта до 2030 г., където напредъкът на възобновяемите енергийни източници е по-бавен, отколкото в сектора на електроенергията.
Съдебна развръзка ще има още една наказателна процедура, водена от Европейската комисия срещу България. Тя се отнася до прилагането на регламент за превенцията и управлението на разпространението на инвазивни чужди видове. Това са растения и животни, които са въведени случайно или чрез човешката дейност в райони, където обикновено не се срещат.