И 48-ото Народно събрание ще приключи, без да приеме съдебната реформа. Това заяви в студиото на Euronews Bulgaria Биляна Гяурова-Вегертседер, директор на Българския институт за правни инициативи.
Знаците, които страната ни дава са разнопосочни. Проблемът е, че няма обединение около един работещ подход за реализиране на отговорност от главния прокурор. Приемането на този текст е предвиден за следващия парламент, но процедурата трябва да се завърти отново.
Идеята директорът на НслС да бъде разследващ главния прокурор не е лоша, но трябва да отворим една скоба, че последната промяна в Конституцията, приета през 2006 г. във връзка с приемането ни в ЕС, беше насочена към това следствието да отиде под шапката на прокуратурата. В момента директорът на следствието е заместник на главния прокурор. Представете си как ще го разследва. По-скоро няма да го разследва.
Предложението на МС за създаване на адхок прокурор, който да излезе от системата на съдиите би било по-работещото, защото по този начин се гарантира независимост на това лице. Ако си представим като една партия шах как функционира прокуратурата, то главният прокурор е царицата, защото може да се движи навсякъде и да елиминира всяка една от фигурите на шахматаната дъска. Желанието от делото „Колеви“ от 2009 г. е това нещо да бъде променено, защото той е единствената институция в сферата на съдебната система, за която няма такъв механизъм.
Неприемането на промените ни показва като държава и партньор, на който не може да се има доверие – правим крачка напред, после правим две назад.
На 100 000 жители имаме 31 съдии, което ни поставя на едно от челните места в Европа. Средното число в Европа е между 17 и 20. При прокурорите и адвокатурата е по същия начин. Бюджетът също е много висок – миналата година мина 1 млрд. лв. и може да бъде съпоставим само с бюджета на МВР. Качеството обаче е под въпрос. Тук контрата е във ВСС.