Левон Хампарцумян започна защитата на тезата си за това дали е добре да влезем в еврозоната с една корейска поговорка "Кога е най-добре да се посади дърво и отговорът е - преди 20 години. Кога втори път е добре да се посади дърво-отговорът е веднага".
Според него, би било много хубаво да станем членове на Еврозоната преди двайсетина години, но тогава политиците ни се колебаеха и затова не предприехме тази стъпка.
По темата за искания референдум за това дали страната ни да приеме еврото или не, банкерът бе категоричен: " Волята на народа, когато от този народ 1.5 милиона са функционално неграмотни е условна", каза той в студиото на БНТ.
Има нещо много простичко, системата, с която мерим икономически успех дали се казва лев или евро е едно и също. При икономиките е същото, те са добри или по-лоши и няма значение дали оперират с една или друга валутна система", каза още Хампарцумян.
Той посочи, че еврото е геополитическата котва, която ни държи в ЕС и НАТО.
"Валутният борд с решение на парламента може да го няма. Има хора, които искат да ни вадят от тези институции и от валутния борд, а това не се иска от по-голямата част от народа".
Той посочи, че 400 милиона души живеят в еврозоната и живеят добре, а икономическата ни емиграция е насочена към държави, приели общата европейска валута.