Най-малкият град в България Мелник е един от тъжните примери за липсваща държавна политика към културното и историческото наследство у нас. Едни от най-красивите сгради в центъра на градчето са пред рухване, чакайки финансиране на проекти за тяхната реставрация, предупрежда .
Въпреки че през 1968 година е обявен за град - музей заради уникалните си пясъчни пирамиди, красивите и ценни сгради, богатата история и наличието на 73 църкви, времето е напът да унищожи голяма част от това наследство. В центъра на Мелник пред очите на местните хора и хилядите туристи се намира красивата сграда на турския конак, който се руши. Почти рухнал е и другият паметник на културата - Пашовата къща, за която последният спомен е, че е била музеят на градчето.
Най-устойчиви на времето си остават вековните чинари и все още незабравената история на селището резерват, което е било културно средище на тракийското племе меди.
Конакът в Мелник е обявен за паметник на културата като архитектурно-строителна и историческа недвижима културна ценност през 2015 година. Още през 2013 година община Сандански е изготвила идеен проект за реставрацията му и превръщането на сградата в музей. Колкото и да сдържа емоциите си, кметът на Мелник Сашо Филипов не крие, че се срамува заради състоянието на туристическото селище. Все по-нескрит е гневът на местните жители. Петър Димитров е спасявал не една и две сгради в района. Но такова безхаберие на централната и местна власт не е виждал през своите 75 години.
Под заплаха са не само двете сгради, но и самият статут на Мелник като исторически, архитектурен и природен резерват. Прочутата широка мелнишка лоза, която е равносилна на живота тук, също е на изчезване. Но това е друга тема...