Изначално трябва да стане ясно, че с текста в Кодекса на труда (КТ) не се стараем да изпълним директивата на Европейския съюз за минималната работна заплата. Транспонирането на директивата трябва да се случи до началото на следващата година.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria икономистът от КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.
Целта на директивата е така да се формира минималната работна заплата, че тя да бъде адекватна. Какво означава адекватност трябва да решим заедно с работодателите.
Директивата дава насоки. Една от тях е минималната работна заплата да е поне 50% от средната. Проблемът в текста, приет в КТ е, че той заковава точно 50%, а не казва минимум. Другата цел е 80% от заетите в страната да бъдат покрити с колективни трудови договори.
В частния сектор е много трудно да се направят синдикати, а където има синдикати, там има колективно трудово договаряне. Работодателят не трябва да кани работниците да се договарят колективно, а да се въздържа да ги възпира. При колективното трудово договаряне се договарят по-добри условия и заплати.
Според текста в КТ от началото на следващата година би трябвало да имаме 950 лв. минимална работна заплата. Но това не е по директивата, според която заплата трябва да доближава необходимата сума за издръжка. Ако сравним с изчисленията на колегите, тя трябва да е около 1300 лв.
Увеличението на минималната работна заплата винаги води и до ръст на средната, макар и не в същия процент.
Ръстът на доходите трябва е около 16-17%, за да покрие миналогодишната инфлация. Всяко забавяне води до допълнително обедняване на работещите.
Публичното говорене на правителството, че се опитва да се бори със спекулата е по-скоро несериозно. Държавните компании можеха да наложат регулация на цените по стандартен пазарен подход - като предложат стоки с нормална надценка на по-ниска цена.