В нашия доклад използвахме изцяло публични данни. Този доклад беше поръчан от "За Земята", изготвен от независим енергиен експерт, като той разгледа какви декларирани данни има в доклади, подадени до няколко български институции за период от 5 години назад в периода 2017-2021 г. Установихме съществени несъответсвия в подаваните данни. До изпълнителната агенция по околна среда са декларирани много по-ниски количества въглеродни газове, а на тази база са заплатени много по-малко средства за въглеродни квоти. Докато към КЕВР, за да се получи по-висока цена на произвежданата енергия, са подавани по-високи данни, които са много по-близо до реалните ", това заяви Радостина Славкова от сдружение "За Земята" пред "ЕвроДикоФ" на "Евроком" след проверки на Европейската прокуратура в български ТЕЦ-ове, свързани с въглеродните емисии.
В нашия доклад също забелязваме и друга свързаност. Почти всяко от проверяваните дружества разполага със собствена акредитирана лаборатория, която измерва на място както отделните емисии, така и какво е качеството на използваните горива и суровини. Тези лаборатории би трябвало отново да са независими, но те са собственост на ТЕЦ-овете. Те подават данните към верификатора, той не ги проверява, а само ги потвърждава и следващото ниво на институциите приемат всичко на доверие, написано на хартия, продължи тя.
7 организации се занимават в момента с верификацията на емисиите, подчерта членът на "За Земята".
Реално институциите имат наблюдения, констатират пропуски и неизпълнение на комплексното разрешнително и налагат глоби, но те са толкова ниски, че нямат възпиращ ефект, подчерта Радостина Славкова.
Според нея проблемът с въглеродните емисии не е от вчера, а за ТЕЦ "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол" още през лятото на 2021 г. са публикувани материали, свързани с въглеродните емисии на дружествата.