Пътят към еврозоната е отъпкан. До голяма степен и кампанията, която е против, всъщност се върти около срока, опитвайки се да отложи за 20 години или за повече членство в еврозоната, докато ние в момента в някаква степен сме на оперативен етап. Т.е. това е темата за членството на България в еврозоната, чисто интелектуално е тема от над 20 години. Още при приемането на борда, няколко години след това, в началото на новото хилядолетие вече се коментира как една страна с валутен борд би влязла в еврозоната. От наша гледна точка, разбира се, това е безумно решение, тъй като така или иначе, ти, когато си в борд и си вързан към еврото, няма нужда да го отвързваш, за да влезеш. Това каза в "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" тарши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
По думите му най-логичното е директно да влезеш.
"Пътят е отъпкан. И в допълнение към това искам да кажа, че ако това е 20-годишен интелектуален дебат, ние вече пет години вървим по конкретна процедура. Пуснахме писмо, очакването беше, че ще влезем в чакалнята. Имаше неофициални разговори, 2018 г. стана ясно, че няма да е толкова лесно. Тогава пуснахме това писмо за намерение и поехме ангажименти преди самата чакалня, в това число – проверка на банките, влизане в Банков съюз и т.н. Тогава чехите казаха, че това било позор, тъй като поемаме някакви нови ангажименти, които ги няма в договорите", посочи Ганев.
И допълни, че в крайна сметка, това е пътят, по който тръгнахме. Извървяхме тези ангажименти от това писмо успешно, влязохме в чакалнята – не стана на първата, стана на втората година, първоначално трябваше да е на първата, след което минаха двете години от валутния механизъм.