С поднасяне на венци и цветя пред паметника на жертвите на Възродителния процес в Каолиново за почна визитата на турския външен министър Мевлют Чавушоглу в Шуменско, предаде БНР.
На градския полощад пристигнаха и посланикът на Република Турция Айлин Секизкьок, консулът на Турция в Бургас Синем Гюзел и председателят на ДПС Мустафа Карадайь. Гостите бяха приветствани от кмета на община Каолиново Нида Ахмедов.
В словото си Мевлют Чавушоглу благодари за помощта, оказана от общините в региона за пострадалите от земетресенията в южната част на Турция. Той заяви, че много се надява България да има редовно правителство и допълни, че двете страни са приятелски държави, които ще останат такива и в бъдеще.
Чавушоглу присъства снощи на ифтар в Шумен. Благотворителната вечеря за около 1200 мюсюлмани се състоя пред Томбул джамия, предаде БТА.
Чавушоглу изтъкна важността на солидарността и единството на фона на проблемите и кризите по света и на Балканите в изказването си на вечерята ифтар. Министърът изрази задоволство от присъствието си на проявата и предаде на присъстващите поздрави от цяла Турция, както и "поздравите, обичта и молитвите" на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Чавушоглу изрази благодарността на Турция за оказаната след земетресенията помощ от България. Той отбеляза, че страната ни е била сред първите държави, изпратили спасителен екип, и отчете реакцията на президента Румен Радев.
С вашата помощ над 800 палатки и 145 контейнера са изпратени в зоната на земетресенията, изтъкна Чавушоглу.
Той открои и действията на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, който въпреки ангажиментите си около изборите, лично е занесъл в Одрин помощи, за което му изказа благодарност, както и на всички останали. По думите му това е "солидарност за пример, която няма да бъде забравена".
Министърът открои важността на солидарността и единството в контекста на преживяваните проблеми и кризи по света и на Балканите, включително войната в Украйна. Той спомена конкретно и региона на Западните Балкани, в т.ч. изострящата се реторика в Босна и Херцеговина, проблемите между Косово и Сърбия.
Затова ще положим още повече усилия за мира, каза той и добави, че Турция, под лидерството на президента Ердоган, е страната, положила най-много усилия за разрешаването на войната в Украйна.
Заедно с всички балкански страни трябва да сме единни, подчерта още той.
Министърът изтъкна и значението, отдавано от турския президент на турските общности зад граница.
Търсенето на права и свобода изигра важна роля в установяването на демокрация в България, каза още Чавушоглу. Сега вие сте граждани на ЕС, възползвайте се, а Турция никога няма да ви изостави, добави той.
Министърът спомена и приноса на Мустафа Кемал Ататюрк като архитект на приятелството между турците и българите. Той напомни и за навършването тази година на сто години от основаването на Република Турция. Заедно ще отпразнуваме стогодишнината през втората половина на тази година, след като преди това превържем раните, причинени от земетресенията, добави той.
Сред множеството присъстващи бяха посланикът на Турция у нас Айлин Секизкьок, посланикът на Азербайджан в България Хюсейн Хюсейнов, главният мюфтия Мустафа Хаджи, председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, депутатът Хамид Хамид и областният лидер на ДПС Айсел Руфад.
Ифтар е вечерята, с която мюсюлманите прекъсват дневния си пост през свещения месец Рамазан.