Съветът за тристранно сътрудничество не постигна съгласие по проектобюджета за тази година. И работодателите, и синдикатите изразиха сериозни притеснения за прекомерния дефицит от 6,4 процента, който създава условия за сериозно задлъжняване на страната ни. Ако бъдат направени всички планирани разходи и се съберат така разчетените приходи, ще се наложи допълнително дългово финансиране от 13,7 милиарда лева тази година, припомня БНР.
Прекомерният дефицит би отдалечил страната ни от еврозоната, предупредиха работодателите.
"Трябва да се каже наистина, че този бюджетен дефицит е притеснителен и трябва да се намерят възможности за ограничаването му до нормативно установения от закона за публичните финанси размер до 3%". Това посочи Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал.
Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова подчерта, че изчисленията са направени на база на действащото законодателство и без предложените от служебния кабинет приходни мерки, които са в промените в данъчните закони. Те обаче не срещнаха политическа подкрепа.
"Служебното правителство предлага проект на бюджет за 2023 година при действащи политики с дефицит 6,4% от брутния вътрешен продукт, без да бъдат отразени изготвените преходни мерки", посочи Петкова.
Любослав Костов от КНСБ е на мнение, че растежът на икономиката, а оттам и на приходите в хазната са доста подценени. В същото време са заложени разходи, които няма да бъдат реално извършени:.
"Налице е значително фискално пространство, според нас, което да осигури средства за ръст на доходите и за ръст на минималната заплата, още един ръст от 1 юли на 850 лева", припомни Костов.
Принципите, които са използвани и бяха валидни за изготвянето на предходните два бюджета, са валидни и за този, каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Отговорността е на този, който трябва да внесе този проект, както и на този, който ще го подкрепи и приложи, допълни той. По думите му за първи път Министерството на финансите е загърбило консервативния модел за планиране на приходите и това е оптимистичен вариант на приходите, а за разходите е реалистичен вариант, каза още Лазаров.