Единственият вариант да се реализира мандат в 49-тото НС е с този на ГЕРБ. Това обясни пред БНР политическият анализатор Осман Октай.
"Победителят в тези избори следва да бъде мандатоносител и да представи своя програма и стратегия, а не обратното – ГЕРБ да иска ПП и ДБ да представят програма и кабинет. Това са фалшиви ходове"
Борисов има личен интерес да състави правителство, а не да се отива към предсрочни избори.
"ГЕРБ се опитва да излезе от изолация и да играе ролята на спасител".
Борисов има шанс да направи правителство с неговия мандат, което да е подкрепено от БСП и ДПС, обясни още Октай.
Ако иска да продължава да управлява със служебно правителство, президентът има нужда от приемане на бюджет, посочи политическият анализатор.
"Това е единствената причина да не е връчил още мандата на първата политическа сила".
С мандата на ГЕРБ може да се реализира програмно правителство, смята Осман Октай.
"ДПС чакат на пусия. Знаят, че ще се развие точно този вариант. Гледах каква любов струи в коридорите на парламента между Бойко Борисов, Карадайъ и Рамадан Аталай. Убеден съм, че около тях вървят разговори за подкрепа.
Корнелия Нинова също има интерес да играе ролята на спасителка и може да подкрепи една правителство, без да участва коалиционно".
Независимо, че се в публичното пространства се говори постоянно за евроатлантизъм, това са едни фалшиви политически тези, които нямат нищо общо с договарянето на управленски схеми, структури и интереси на политическите формации, заяви Осман Октай.
Борисов иска да покаже, че иска да направи най-доброто, най-европейското и стабилно правителство, но по вина на другите то не се е случило и е бил принуден да приеме по-лошия вариант, обясни още политическият анализатор.
Той не смята, че има натиск отвън за съставяне на евроатлантическо правителство.
"Партньорите ни в Европа и Америка обаче биха искали да се преодолее политическата криза, защото в една такава среда винаги се появяват различни политически бактерии, които тровят българското общество"
Дори да е лош вариант, трябва да има правителство, убеден е Осман Октай.
"Не е нормално в една парламентарна република почти две години парламентът да не работи – да не се приемат закони и да не се разглеждат ръководствата на различни структури за управление на държавата".