На оглед в Пловдивския панаир са поискали да влязат представители на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), но това им е било отказано, научи "Сега", а информацията бе потвърдена от института. Случката се е разиграла в края на миналата година в рамките на териториалната програма, по която работи НИНКН. Тя се реализира в няколко общини и има за цел да проучи изменението в културното наследство през последните 30 години, както и да набележи нови обекти, които могат да допринасят за паметта, градската среда и идентичност. Правят се обходи, като в тази връзка е било желанието на експертите да проучат на място сградите на Международното изложение. То не е Паметник на културата, но има стари идеи на граждани и политически сили да се превърне в такъв.
Отказът за достъп не е незаконен, тъй като в тази фаза допускането на НИНКН до обектите е доброволно. За това съдейства противоречивата юридическа материя, от която собствениците често се възползват, включително Георги Гергов сега. Така НИНКН е извършил единствено историческо проучване на Панаира, което се базира основно на архивни документи. Очаква се програмата да бъде представена в Пловдив до края на месеца, като най-вероятно въпросът ще бъде обсъждан отново.
Идеята Пловдивският панаир да бъде обявен за Паметник на културата бе възобновена през последните месеци основно от ДБ, покрай скандалите с опита на Гергов да увеличи контрола си в панаирното дружество до 79%. Политическата формация се притеснява, че на мястото на палатите може да се появят жилищни сгради. Но дори страховете да са напразни, различни експертни общности виждат ценност в сградите сами по себе си. Например преди 4 месеца Камарата на архитектите в България настоя за техен защитен статут, тъй като имат важно отношение към индустриалното развитие на страната.