„Можем да говорим за социализъм от гледна точка на различни видове дефицити – не само на стоки и физически неща, но и на интимни разговори и истина“, казва в интервю за "Гардиън" носителят на международната литературна награда "Букър" Георги Господинов.
„Но политическите страхове винаги са и дълбоко лични. Когато войната избухна на 24 февруари миналата година, изведнъж всичките ми детски страхове се върнаха с рев.” Антиядрените учения са били част от детството му, така че когато призракът на ядрените удари беше повдигнат в Украйна, мигновената му мисъл беше: „Какво да кажа на дъщеря си? Не искам тя да живее със страх".
Има ли следи от онази разбойническа държава в днешна България?
„Не, вече сме европейци: опасността е по-скоро от крайната десница“, казва той. От друга страна, романът се основава на страха, че самата Европа няма бъдеще. „Това е чувството, което мисля, че всички ние имахме през последните може би 10 години: това усещане за дефицит на бъдещето. Все едно да стоиш на летище и да виждаш как всички полети са отменени, отменени, отменени.“
Смята ли, че самата България ще остане в ЕС?
„Това оставане в ЕС е на ръба, ние се люлеем“, казва той, „но стремежът за принадлежност към страни, които толкова дълго се чувстваха като периферия, остава силен.“ Сантименталният национализъм обаче също е силен и следващото от предчувствията в романа, което трябва да се сбъдне, включва комичен декор, поставен около огромно национално знаме. Точно в този момент, казва той, България се готви да направи заявка за рекорд на Гинес, като издигне най-голямото знаме на най-високия пилон в света.
Едно от удоволствията да бъде публикуван за първи път в Обединеното кралство, казва Георги Господинов, е било да се срещне с вдовицата на българския писател дисидент Георги Марков. След като бяга на запад, Марков работи за Би Би Си в Лондон, когато умира през 1978 г., след като е намушкан в крака на моста Ватерло с отровен чадър от български тайни агенти. „Беше много вълнуващо. Тя каза, че Георги би се зарадвал да види българска книга да се справя толкова добре във Великобритания.“