Случващото се в Народното събрание говори, че няма да бъде особено стабилно това правителство в една средносрочна перспектива.Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов - преподавател по политически комуникации в НБУ. А защо не се обявява за коалиционно това правителство, проф. Стоянов обясни така:
"Това шикалкавене е и на основание на липсата на възможност за съгласие, а по-скоро търсенето на огромни компромиси с опцията да се остави открехната вратичка за оправдание при бъдещето разтурване на цялата тази история или бягство от отговорност".
"Две персони бяха издигнати и те варират съобразно конюнктурното развитие на ситуацията и като жертвения агнец или жертвоприношението, което трябва да бъде дадено. Лутат се от парламентарните сили между главния прокурор и президента кой най-добре ще им свърши работа като обединителна фигура, към която трябва да бъдат насочени стрелите", коментира още проф. Стоянов.
За очакваното правителство "Денков- Габриел" проф. Стоянов каза още:
"В последните седмици бяхме свидетели на една какафония, която е напът да бъде подредена с партитури, раздадени на различните членове на оркестъра и може би на преден план ще имаме не един, а двама диригенти. Ние сме длъжни да им дадем хоризонт от 100 дни. Наблюдаваме разпределение на ролите, чисто тактическо, на остриета, които продължават да държат атака или критика към ситуацията или към опонента - нещо, което е добре по принцип да съществува. Това е и легитимация на т.нар. демократичност в отделните партии".
По думите му, когато се формира едно правителство, 3 месеца са необходими, за да влязат в същината на нещата, дори политическите представители в битността си на министри. Тук имаме експерти, за които се предполага, че не е нужно толкова време, за да влязат в проблематиката, добави той в интервю за предаването "Преди всички".