Дискусията, която днес /б.р. вчера/ се провежда във ВСС трябваше да се направи преди евентуалното заседание на прокурорската колегия, която извърши избора на временно изпълняващия длъжността главен прокурор. Беше необходимо да се определи кой е компетентният орган, който да посочи временния заместник на главния прокурор - ВСС или прокурорската колегия.
Това заяви в студиото на "Още от деня" конституционният съдия проф. Янаки Стоилов.
"След като този състав на ВСС успя да освободи главния прокурор, сега може да претендира, че е в правото си да открие процедура за нов главен прокурор. Наистина мандатът на ВСС е изтекъл, но той упражнява същите правомощия каквито би имал и новоизбран ВСС", каза проф. Стоилов.
Според него, главният прокурор понесе най-тежката отговорност за превратно упражняване на свободата на словото. В предишните искания за освобождаването му освен мотивът за накърняване на престижа на прокуратурата имаше и основания за нарушения на правомощията му.
Стоилов смята, че при превес на прокурорите във ВСС, те ще изберат себеподобен.
Бившият правосъден министър припомни, че когато се е приемала Конституцията, Великото народно събрание е било избрано с 90% подкрепа от българските граждани, които имат това право, а сега те са 40%. Доверието към парламента и неговото качество са били неимоверно по-високи.
"Тези хора, които спорят кой е отпред и кой отзад в управлението, какво ни предлагат? Не се поставят истинските въпроси. Да се контролира фигурата на главния прокурор – това ли е големият принос, за да се преодолеят големите проблеми на съдебната система", попита той.
Проф. Стоилов заяви още, че няма съдебна реформа, а управляващите говорят за конституционна реформа:
"Конституцията е обществен договор, той не е между партиите, а между гражданите. Питам къде са гражданите в този процес? Къде са конституционалистите и магистратите."
Източник: БНТ