Съвременните предизвикателства пред икономическата стабилност и сигурност са новите технологии, бързо развиващите се технологии, променящата се финансова среда през криптовалута, блокчейн, иновациите. Това каза за "Фокус" Даниела Везиева, която участва в Дискусионен форум за сигурност и демография.
"Всичко това са изключителни предизвикателства пред икономическата сигурност. И не защото те не са толкова познати като проблематика, а защото тяхното бързо развитие прави така, че да изостават мерките, които правителствата и органите, които са оторизирани да ги контролират, могат да реагират със съответните мерки. Говорейки за иновации, всички държави се стремят към високо иновативна икономика, защото тя дава най-бързия икономически растеж. Тук обаче, идва проблемът с това, кой ги развива тези иновации, защото това обикновено са частни фирми, които няма как да бъдат проследени, държавата не участва в този процес и кой ги финансира, кои са клиентите", каза Везиева.
По думите и, огромният проблем е по какъв начин да контролираме тези нови предизвикателства, защото ние не можем да се лишим от инвестиционен пазар, не можем да се лишим от финансов пазар. Няма как да се обрече икономическото развитие на всяка една страна през някаква тежка регулация и затова, в последните години се говори за създаване на някакви общи мерки в рамките на ЕС, като една система, която е от 28 държави със своите национални политики, но с общи параметри и регулации, като едно европейско семейство.
Според Даниела Везиева ние нямаме стратегия за икономическа стабилност. Дори да има някаква, която е от по-старо време, тя не отговаря на съвременните предизвикателства.
"През националните ни стратегии става и призива към останалите страни-членки, става и диалога с останалите страни-членки. Но за това ние трябва да имаме разработена такава, която поне в рамките на следващите 5 години да може да осъществява своите мерки, да ги изпълнява, така, че да постигнем някаква цел.
Изготвянето на такава стратегия не е формално, тя трябва да е работеща.
Това не е документ, който механично се преписва отнякъде, а това е цялата страна, цялото управление, изпълнителната власт трябва да има една дългосрочна цел. Дългосрочното и средносрочно планиране е огромният проблем пред страната ни. Това е проблемът и за инвестиционната среда, защото колкото и запитвания да има от чужди инвеститори, това, че има липса на прогноза, на прозрачност на процесите, това ги кара да се отдръпват", смята още Везиева.
Отидете към основна версия
23 Юни, 2023 07:07 1 020 14
Даниела Везиева: България няма стратегия за икономическа стабилност
Съвременните предизвикателства са новите, бързо развиващите се технологии, променящата се финансова среда през криптовалута, блокчейн, иновациите, казва тя
Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.