Отидете към основна версия

8 449 145

Лиляна Павлова: Не искам да плаша, но България може да загуби стотици милиони

  • лиляна павлова-
  • суми-
  • реформи-
  • разчети-
  • планове

Трябва да се направят съответните реформи, планове, разчети и конкретни проекти още тази година, заяви вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка

Снимка: БГНЕС

Сумите, които България може да загуби, ако не направи съответните реформи, планове, разчети и конкретни проекти тази година са грандиозни. Това каза за предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Лиляна Павлова, вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка.

"Сумите са грандиозни, аз не искам да плашим със суми. Те сумите вървят, нали ви казвам, към стотици милиони, това е проблемът. Паралелно с губенето на стотици милиони, които ги имаме за усвояване и те трябва да бъдат усвоени 2023 г., въпросните средства по Плана за възстановяване, до 2024 г., до 2026 г. парите пък по Плана за възстановяване и развитие в допълнение, и по оперативните програми и т.н., модернизационен план, инструменти най-различни. Въпросът е, че няма план, няма проекти, а проектната готовност за нас, като Инвестиционна банка, например ние сме зелената, европейската Инвестиционна банка, за да можем да одобрим, да финансираме един проект или група проекти, рамково споразумение. Ние много често подкрепяме правителства с големи рамкови споразумения, с които финансираме именно програми, примерно регионални планове и т.н., включващи множество на брой проекти, но трябва да има добри проекти и те да са както ги наричаме “banckable", проекти, които да са икономически изгодни, да са добре подготвени, които да могат да бъдат реалистични и финансирани. И всъщност, това е, което все още и в България, разбира се, и на други места, понеже покривам сектора на Източна Европа, мога да кажа и на други места липсват конкретни, готови проекти, но там вече работим за това, да направим добри проекти в България. За съжаление, сме все още на етап да дискутираме плановете", каза още тя.

Лиляна Павлова изрази надежда, че има възможност да се навакса. Тя вярва, че това правителство може и ще го направи.

"Защото съм убедена, че това е единственото отговорно решение в името на България, и в името на бъдещето, защото нашата икономика стандартно, нашата промишленост, производство, е по-енергоемка, наследено е, знаем от миналото", допълни тя.

Необходимо е да декарбонизираме, да има повече инвестиции в енергийна ефективност, в по-ниски разходи за енергия, по-добра производителност, продуктивност, за да може и нашето производство да е продуктивно, категорично заяви вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка.

"Потенциалът на въглищните ни райони и региони е огромен и Стара Загора, и Кюстендил, и Перник, но както и често казваме, когато се правят плановете за тези региони, те не могат да бъдат копи пейст, както го наричаме, просто да копират нечий план. Те трябва да бъдат съобразени със спецификите на всяка област и спрямо наличните ресурси, това е бих казала, златното правило в регионалното развитие, в зависимост от ресурсите, в зависимост от даденостите, и географски, и икономически, и като работна сила, и като изкопаеми, и други ресурси и възможности, нали слънце, вятър, вода и т.н. Да се съобразят, и да се предложат специфични конкретни решения за всяка област и съответно за бизнеса, по който това може да се реализира и да се случи. Вярвам, че имаме капацитет и потенциал, да кажем в района на Стара Загора, да се направи нещо, което примерно една съседна Гърция направи преди време. Те откриха най-голямата ферма за слънчеви панели в цяла Европа - двеста и не знам колко мегаватов соларен парк. Ето едно такова нещо, на територия огромна, примерно като “Мини Марица-изток" би могло да произвежда също и да се направи, не казвам, че трябва точно това да направим, просто давам пример, че ни трябват този тип инвестиции, за да може хората, които сега работят в района на Стара Загора, в мините, да останат на място, да имат работа, да се създадат, както ги наричаме ние, сигурни, зелени и чисти работни места, които да имат перспектива, а да не са в сектори, които малко по малко ще утихват. Не ни трябват недалновидни, популистки някакви решения или декларации, трябва конкретика, трябва да се работи с ясни проекти, привличане на инвестиции и създаване, и внедряване на технологии и т.н.", обясни Лиляна Павлова.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 49 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове