Преследването на сензационни и негативни истории отблъсква младите хора от медиите. Те отказват да следят новини заради склонността да се отразяват трагедии и катастрофи, посочват от Асоциацията на европейските журналисти.
Начинът на поднасяне на новини отблъсва младите хора, често създава постоянен стрес от тях и заради това те целенасочено не следят новини, обяснява Иван Радев от АЕЖ, цитиран от БНР. "Доста често някои медии организират новините си около черна хроника, около инциденти. Новини, които звучат стряскащо, но като информация, която да носи някакво развитие на човек, освен да го уплаши и да създава усещането за един постоянен стрес, е не носят нищо полезно. Така че младите хора просто ги игнорират и отиват на такива места в дигиталната сфера, които ще им бъдат по-полезни на тях".
По време на традиционната конференция на асоциацията, която тази година беше посветена на медиите и младите хора, журналистите обсъждаха как да стигнат до младата аудитория и как да отправят посланията си към тях.
"Всичко това, което вълнува обществото, има начини да бъде предадено на младите хора и да им бъде интересно - те се интересуват от всички актуални събития – от политически събития, от външнополитически събития. Интересуват се от глобалната обстановка. Разбира се, теми, свързани с околната среда с климатични промени", коментира още Иван Радев.