"Основното добро нещо в този бюджет е, че се свиха малко разходите и ще се вместим в 3-те процента дефицит, който е приемлив за критериите, които трябва да гоним, за да влезем в Еврозоната. Тук въпросът е дали това е най-важната цел - че ние трябва да влезем в Еврозоната. И дали това си заслужава в момента - да поставим под риск българската икономика. По-важно е да запазим икономиката", каза икономистът Светлин Танчев в студиото на "Денят ON AIR".
Той е на мнение, че има няколко риска за икономиката ни.
"Виждаме, че се продължава политиката за даване на пари за всички. Това го видяхме и при дебата за учениците, отново не се прецени кои ученици имат нужда. За съжаление, този бюджет и бюджетните процедури в последните няколко години нямат никаква ясна визия. Единствената визия е, че трябва да стигнем до Еврозоната, но това не е крайна цел", допълни Танчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му ще ставаме свидетели на все повече протести, защото парите се прахосват.
"Това е почти двоен бюджет за последните 3-4 години и никой не го усеща като по-добре. Този стремеж, че държавата трябва да вдигне доходите, няма как да бъде постигнат нито чрез бюджетна процедура, нито чрез правителство. От друга страна се натиска бизнесът, вместо да се даде възможност той да расте и да вдига доходите, и да вкарва повече пари в хазната - те притискат бизнеса", поясни икономистът.
И припомни, че дори Европейската банка намали очакванията си към България.
"Германия влезе в рецесия. Не виждам ние как ще имаме растеж, ако Еврозоната се свие. Ще следим как ще се случат нещата и евентуално, ако оръжията ни спасят. Предстоят тежки времена. Политиците винаги се опитват да чертаят хубави надежди и да създават у хората. Смятат, че това им носи ползи и за това у нас политиците са реактивни - вместо да имат визия и да се опитват да образоват хората, те се опитват да разберат хората какво искат да чуят и им се дава точно това", категоричен е Светлин Танчев.
Той е на мнение, че нищо не се прави в ядрената енергетика.
Попитан дали има откъде да бъдат взети парите, за които синдикатите настояват, икономистът отговори: "Няма откъде да бъдат взети. Единствената формула, от която могат да дойдат пари, е да се ореже някое друго перо, или да се вземе заем. Няма адекватен анализ кои структури имат нужда от подпомагане, кои структури са ключови за държавата."