„Нямаше да има конфликти и напрежение, ако бяхме заедно. Не сме заедно. Имаме някои общи цели и те се виждат – във външната политика, във вътрешната политика, бюджетът, еврозона и Шенген. Заради тези общи цели трябва да се измисли начин, по който да се работи, така че това правителство да ги постигне и парламентът да приеме законите“. Така отговори Кирил Петков в ефира на bTV на въпроса дали се срамува да признае, че има коалиция между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС?
Писмено споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
„Каква е разликата между документа, който ще бъде подписан (б.р. с ГЕРБ-СДС) и коалиционно споразумение – опитваме се да структурираме механизъм , който да ни даде възможност да координираме заедно, така че да се постигнат резултати“, заяви съпредседателят на ПП.
По думите му в този механизъм ще бъде записано какви кандидати всяка от коалициите ще може да предложи.
„Това е много различно от някакъв квотен принцип – този е за теб, този е за мен. Нямаме съглашателство и раздаване на позиции, а конкурентен принцип“, добави той.
Концесията на "Росенец"
Това е ключов актив на държавата, инициативата абсолютно си заслужава. Това е вратата към европейското пространство. Една много добра стъпка, но много закъсняла, коментира Петков за приетото на първо четене прекратяване на концесията на „Лукойл“ на пристанище „Росенец“.
„Радвам се, че днес имахме мнозинството концесията да бъде прекратена. Даже се радвам и че удължихме срока между прекратяването и влизането във владение от една на две седмици, за да има Министерството на транспорта възможност да оперира“, добави той.
Петков заяви, че не са искали прекратяването по никакъв начин да не се отрази на българските граждани.
Инхаус договори
„Регионалният министър направи следното – за договорите, които можеше да прекрати, ги прекрати. Тези, които не можеше да прекрати вече, по всякакви реални причини, направи така че отговорността на строителите да не само доставка на материали, защото това беше големият проблем. А те да си носят цялата строителна тежест за това, което изпълняват и ако качеството не е добро, да има някой, който да бъде гонен“, обясни Кирил Петков.По думите му това преди въобще не е съществувало като вариант.
Припомняме, че вчера бившият регионален министър Гроздан Караджов заяви в студиото на „Лице в лице“, че не е било негово решението да не се прекратяват инхаус договорите. Според Грозданов това е а среща, на която са присъствали Караджов и негов заместник, финансовият министър Асен Василев и настоящият регионален министър Андрей Цеков като негов заместник, премиерът Кирил Петков и двама негови съветници, Лена Бориславова и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков.
„Никакви корупционни схеми няма да бъдат допуснати от него за строителството на пътищата, на ремонта на пътищата. Всичко ще бъде максимално прозрачно“, каза Петков.