Сайтове като "Миротворец" няма да променят моите позиции, нито ще ме уплашат. Но за Украйна не е полезно този сайт да функционира по този начин. Това каза зам.-председателят на парламента Кристиан Вигенин в "Още от деня".
Той не се притеснява за сигурността си. Ползва кола на НСО, която му се полага като заместник-председател на НС и не се чувства по-специален от останалите, включени в списъка.
При изслушването на службите вчера са изразени опасения, че не толкова самото присъствие, колкото шумът около "Миротворец" може да повиши риска за хората в списъка. Според Кристиан Вигенин българските власти са пасивни, а силен жест от страна на Украйна би било да съдейства всички български граждани да бъдат премахнати от списъка.
"За мен е учудващо основанието, на което съм включен. Едното е изказване от дискусия в НС миналата година, не виждам как от него прозира, че съм враг на Украйна. Отбелязани са и позициите ми като външен министър от 2014 г., заради които бях атакуван почти денонощно от крайната руска пропаганда. Оказа се, че явно и крайните елементи в Украйна не са били доволни".
Ще продължавам да говоря и да търся национална и единна позиция, която да събере крайностите, защото когато българското общество е разделено, то е слабо, посочи Вигенин. Коментира още, че в позицията на украинското посолство за "Миротворец" няма нито критика, нито разграничение от сайта.
За БСП въпросът за предоставянето на военна помощ на Украйна е решен отдавна - не считат, че страната ни трябва да се ангажира с това, а трябва да посредничи за мир. Кристиан Вигенин заяви, че решението за предоставяне на БТР-и на Украйна е спорно, защото част от вносителите му обясняват как техниката е стара.
"Не е ли лицемерно просто да се отървем от старата техника, да я дадем на Украйна и да ѝ кажем, че помагаме военно? Има го и другият аргумент - те са добри, годни, ще помагат на Украйна. Дадоха се доста аргументи, че и България може да ги ползва при нужда"
Решението за концесията на "Лукойл" е прибързано и взето в грубо нарушение на правилника на парламента, тъй като не е дадена възможност за възражения и поправки между двете четения, заяви Кристиан Вигенин.
"Прецедентът е, че когато има възражения и има желание от народен представител да направи възражение, това да се пренебрегне и да се използва силата на мнозинството да се реши каквото и да е".