Нелегалните емигранти, които не получат статут на бежанци трябва максимално бързо да бъдат репатрирани в страните по произход. Това заяви пред журналисти в парламента министърът на външните работи Кристиан Вигенин.
Създаде се впечатлението, че ние приемаме всички, и всички остават тука. Това не може да бъде така. Едно трябва да бъде отношението към тези, които реално получат статут на бежанци, съвсем друго към останалите, посочи министърът. По думите му проблем при експулсирането на нелегалните емигранти е липсата на документи.
„На част от тези емигранти, които са доказано нелегални, не са получили статут, нямат документи и съответните посолства не издават такива документи с обяснението, че няма как да докажат тяхната самоличност. Ние работим с посолствата и се надявам този процес да бъде ускорен максимално, поне за една част от тези хора”, каза министърът.
„По този въпрос МВнР работи много близко и с МВР. От наша страна в щаба участва зам.-министър Тодор Чуров и всички въпроси, които възникват, се разглеждат с необходимото внимание от МВнР”, посочи Вигенин.
Той посочи още, че Турция няма интерес да създава впечатлението, че целенасочено се насочват имигранти към България и ЕС.
Вигенин съобщи, че турският му колега ще посети скоро България по темата с бежанците. „Подготвяме заседание на Централната смесена комисия по граничните въпроси. Нямаме причини да смятаме, че има целенасочена политика, но едно по-голямо внимание от тяхна страна е необходимо. Има установен доста пряк контакт между българските и турските служби. Последните дни показват, че има подобрение по отношение на контрола на границата. Ако запазим този тренд, нещата ще бъдат под контрол. Много е важно да работим добронамерено с турската страна и заедно да се опитваме да решаваме тези проблеми, защото с обвинения няма как да постигнем резултати”, коментира външният министър.
„Споразумението за съвместно наблюдение на границата предстои да бъде финализирано съвсем скоро”, каза Вигенин. Съвместните патрули ще дадат резултат, смята той. По думите му тези въпроси е могло да бъдат поставени по-рано, но вероятно са подценени от предишните управляващи. „Много бързо задвижихме процедурите и смятам, че турската страна няма интерес да създава впечатлението, че целенасочено се насочват имигранти към България и ЕС”, заяви той.
„Полагаме усилия да се активизира работата по подписването на Споразумението за реадмисия между Турция и ЕС. То беше парафирано още миналата година, но поради обвързаността му с други въпроси, на този етап не е подписано. Аз полагам усилия при контактите ми на най-високо ниво в Брюксел този процес да бъде ускорен. Проблемът при нас е голям, защото сме първата граница, която имигрантите пресичат. Като цяло ЕС изпитва сериозни затруднения. В Швеция за последните месеци са влезли над 20 000 сирийски бежанци”, каза още външният министър.