"Има критики в становището на Венецианската комисия и те са обосновани. Би било прекалено и изопачено да се представи становището като изцяло критично. Той съдържа и голямо количество подкрепа. В частта за измененията в съдебната власт становището е най-положително", каза адвокатът Емил Георгиев в предаването „Лице в лице“.
Повод за изказването му е вчерашната позиция на Венецианската комисия за проекта за промени в конституцията. Според комисията той не е достатъчно добре мотивиран. В петък парламентът разгледа на първо четене предложените поправки в основния закон, внесени в края на юли с подписите на 166 депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
"Те казват, че формата на общуване не е задължително да се осъществява чрез конкретен орган, който да е предвиден. Това е общуване може да се осъществява и неформално. Има един елемент, който е свързан с Пленума е изборът на главен прокурор. Венецианската комисия застава на позицията, че трябва да остане фигурата на главния прокурор с конкретни правомощия. Общият Пленум, който е съдийския и прокурорския, той да избира главния прокурор. Това би извело избора на главен прокурор от един непрофесионално доминиран прокурорски съвет, ако остане съотношението шестима към трима", каза той.
Според него частта със служебното правителство не е в центъра на проекта за изменение на конституцията. "Беше вкарана по чисто политически конюнктурни съображения. Аз смятам, че попринцип трябва да се обмисли добър механизъм относно служебните правителства", категоричен е Георгиев.