„Министерството на финансите и НАП не могат да си съберат данъците от „Лукойл” – как така. Ако всеки един от нас като гражданин на тази държава не си плати налога, дали така ще постъпят тези институции”. Това попита риторично икономистът и бивш депутат от ИТН Любомир Каримански в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
Той е песимист за това, че рафинерията ще плати сега данъците си. „Защо „Лукойл” последните 10 г. не е внасял данък в хазната. Явно шефът на НАП и неговият екип трябва да проверят как се образуват „трансферните цени” и къде се случват те. НАП има такива правомощия, както и останалите служби”, препоръча икономистът и каза, че финансовият министър трябва да понесе отговорност.
„Според мен умишлено се търси смяна на собственика на „Лукойл” – търси се чрез публичен шум”, каза Каримански.
Относно таксата по тръбата на „Булгартрансгаз”, той припомни, че всеки газ, който влезе в Турция, става собственост на държавата им и запита как ще се проследи кой газ, преминал през българската територия на тръбопровода, е от „Газпром”.
„Гоним инвеститори, които са направили заводи в България – преработвателите на слънчоглед отиват да правят завод в Румъния. „Защо ги гоним? Нека събираме от техните данъци. Икономиката на България започва да отслабва така, както отслабва икономиката в Западна Европа. Инфлацията ни не спада с такъв темп, какъвто има в Западна Европа, напротив, разликата седи над 2%”, каза Каримански.
По думите му имаме структурен проблем в икономиката, както имаме структурен проблем в бюджета. „Ще връщаме парите, ако не изпълним условията по Плана за възстановяване и устойчивост”, категоричен е икономистът. „Сега не можем да усвоим 4-5 млрд. за капиталови разходи, в последните 2 г. ще усвояваме и ще абсорбираме с нашата икономика по 11-12 млрд.”, каза той и допълни, че е необходимо да имаме доверие и иновации.
Относно влизането на България в еврозоната, той каза, че може да не е загубена кауза, ако догоним европейския стандарт. „Конвергентният доклад на ЕЦБ е много важен – до колко догонваме средния стандарт на европейците. Години наред не инвестираме в икономиката и в развитието на човешкия капитал на България. Решението (за влизане в еврозоната) изисква да имаш визия как да управляваш държавата. Нашите управленци нямат стратегия, нито едно министерство няма синтезирана стратегия”, допълни Любомир Каримански.