Реформаторският блок не се разпада. Това заяви пред TV7 проф. Тодор Танев във връзка с различията, които се появиха между "Синьо единство" на Надежда Нейнски и другите пет партии в блока.
Различията между партията на Надежда Нейнски и другите пет формации са причината тя да не влиза за сега в Реформаторския блок. В този съюз винаги ще има място за "Синьо единство", ако променят своите виждания, но тяхното неприсъствие не означава, че реформаторите се разпадат, посочи проф. Тодор Танев, който е част от Гражданския съвет към блока.
Той добави, че Реформаторският блок не е нито десен, нито ляв, защото те се приемат като съюз, който иска да реформира България. Тук идват различията между тях и "Синьо единство". Реформата е толкова голяма, че това не може да се извърши от една партия, независимо дали дясна или лява, и затова в нея има различни формации.
Политическият анализатор Георги Атанасов обясни, че в днешно време това е най-правилната формулировка – не трябва да се робува на дясното и лявото. Нужна е креативност в един по-широк социален, политически и обществен спектър. Според него от изявленията на Надeжда Нейнски е станало ясно, че за "Синьо единство" единственият път към властта е чрез ГЕРБ и затова те не влизат при реформаторите.
"Това е абсурд, защото не може да претендираш, че си дясна реформаторска сила, а да се асоциираш по някакъв начин, не с лявото, а с болшевишко левичарското начало на една популистка формация като групировката ГЕРБ, която обърка целия политически спектър в България", коментира Атанасов.
Няма алтернатива на сегашното управление освен Реформаторския блок. Бих напуснал "Синьо единство", за да остана в блока. Това заяви пред бТВ пък десният политик Мартин Димитров, който към момента е в редиците на формацията на Надежда Нейнски.
„Ако някой напусне блока сега, то той трябва да е готов да се яви самостоятелно на изборите. Другото би означавало само ново разцепление на дясното. Към реформаторите тепърва ще се присъединяват нови и нови хора. Бил съм много пъти на протестите и хората там питат – ще ни дадете ли алтернатива? Не можем да ги лишим от това право”, аргументира се Димитров.
Събеседникът му от ДСБ - Петър Москов, обясни, че на заседанието на Гражданския съвет към реформаторите в понеделник е било взето решение мандат за подписване на споразумение за обединение да получат 5 партии. Шестата – "Синьо единство", е останала без това право заради „различия в тезите”, които за 4 месеца преговори не са били преодолени.
„В Реформаторския блок сенки и интриги от миналото няма да виреят. Има нови правила - не става въпрос за отделни хора, а за отстояване на тези. За да променим държавата, трябва първо самите ние да се променим. Стъпките, които предлага блокът, са оставка на правителството, съставяне на програмен кабинет с ограничен мандат за изготвяне на спешни реформи и подготовка за Велико народно събрание и нова Конституция”, обясни още Москов.
По думите му, освен Граждански съвет, блокът на десните ще разполага и с Изпълнителен съвет от около 20 души, част от които ще представляват формацията пред институциите. Ще бъде избран и говорител.