Доскоро традиционната българската отбранителна индустрия се разглеждаше като отживелица, но недалеч от българската граница се води интензивна война. Оказва се, че капацитетът, който нашата индустрия има в производствени боеприпаси, малки и леки въоръжения, ремонти на техника и оптически прибори, представлява огромен интерес. Това каза пред БТА министърът на отбраната Тодор Тагарев.
Той участва в деветнадесетия Национален иновационен форум „Иновации и устойчив растеж“, който се провежда днес в София. Министърът на отбраната припомни, че има инвестиции от Европейската комисия, за които се очакват решения за допълнително разширение на капацитета им.
За първи път в България от 30 години се заделят разходи за научни изследвания в интерес на отбраната, които да достигнат 1 процент от бюджета на Министерството на отбраната към 2032 г. ,което е над 50 млн. лева, посочи министър Тагарев.
Той отбеляза, че когато има някаква определена потребност и възможни решения, страната ни трябва да има ресурсите и капацитета да се тестват различни оперативни концепции как едно нещо може да се използва, за да може то да бъде внедрено по най-бърз начин. Освен това за нови потребности, където няма готови продукти, България трябва да се включва на най-ранния етап от покриване на изискванията към бъдещи решения в интерес на отбраната.
Министър Тагарев се надява не просто да се построи една допълнителна технологична линия, а, работейки с водещи компании от отбранителната индустрия, българските фирми да въведат нови технологии, иновационни подходи и мениджмънт. Това ще им помогне постепенно да се интегрират във веригата от доставчици на големите производителите, като по този начин се осигури стабилност на тяхното развитие, допълни той.
Според министъра на отбраната националните политики в областта на иновациите изискват прозрачност и предвидимост. Тагарев припомни, че правителството в края на миналия месец е приело програма за инвестиции, която при зададена бюджетна рамка за следващите три години от малко над 2 процента разходи за отбрана от БВП осигурява над 18 млрд. лева за инвестиции в рамките на 10 години – от 2023 г. до 2032 г. Очакванията са те да доведат иновации в отбраната и да създадат възможности за отбранителната индустрия.