Посещението на военния министър Тодор Тагарев в САЩ показва нивото на развитие на двустранните отношения, коментира пред БНР Йордан Божилов от "Софийски форум за сигурност".
Българският военен министър е на 5-дневна работна визита в САЩ и ще посети и заводите на изтребители, където са и закупените от България F-16 за въоръжаването на армията.
"Със САЩ имаме десетки години партньорство. Регионът на Черно море е натоварен с рискове и имаме интерес американското правителство да бъде ангажирано с решаването на тези въпроси. По какъв начин САЩ ще бъде ангажирана с Черноморския регион?", попита Божилов.
В американската политика президентът има изключително влияние, но има и други органи – конгресът на САЩ, които играят важна роля за помощта за Украйна, "но всичко ще зависи от решението на американския народ", добави Божилов.
Той коментира и важността Украйна да получи военна помощ от САЩ, защото войната Русия - Украйна има локално измерение, но тя е и атака срещу установените принципи на мир и мирно съществуване, изграждани с десетилетия след Втората световна война.
"Голям е рискът за страните от Европа и трябва да се покаже, че с военна агресия не може да се постигат цели", категоричен е Божилов.
Важно е възстановяването на мира в Украйна – по какъв начин ще се възстанови, защото от това ще зависят много процеси в света. Може да има крайно негативни процеси в световен мащаб, прогнозира военният експерт.
"Много години за превъоръжаване на българската армията бяха пропилени в търсене и лутане и сега трябва да наваксваме. Това е изпитание не само за армията ни, но и за бюджета. Бързо трябва да преформатираме системите и способностите и те да са в синхрон с тези на съюзниците ни. Отбраната ни е не е само национално дело, а като общи усилия на всички страни членки на НАТО и ЕС. Трябват ни нови стандарти във всички сфери и вече се полагат усилия във ВВС и във ВМС. Промени се оценката на риска, че войната може да дойде до нашите граници", каза Божилов.