МВР е предвидило използването на водометните машини по време на протеста на футболните запалянковци срещу ръководството на БФС през ноември, за да се презастрахова при евентуално засилване на напрежението.
Това обясни министърът на вътрешните работи Калин Стоянов по време на парламентарния контрол - в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Кристина Петкова, предаде БТА.
"И добре че го направихме, тъй като не допуснахме човешки жертви. И аз считам, че постъпихме правилно с това, че изкарахме машините. И както ви стана ясно, тези машини, ако работят по начина, по който трябва да работят, при тях всичко става на кълбета. Имам предвид, интензивността, с която ние ги използвахме, беше изключително малка. Просто ги охладихме. Нищо повече", коментира вътрешният министър.
Стоянов изтъкна, че водометните машини са били заредени само с вода без добавени оцветители, лют спрей и други вещества и са използвани с контролирана водна струя, много под пълната им мощност.
Ексцесиите по време на протеста доведоха до искане на оставката на Калин Стоянов и създаване на временна парламентарна комисия, която да разследва твърденията за полицейско насилие.
В рамките на парламентарния контрол министърът отчете, че през миналата година двойно са се увеличили досъдебните производства за нелегален трафик на мигранти спрямо 2022 година, като в същото време намалява броят на българските граждани, участващи в такива схеми.
Анализ на системата за известяване на нарушения на водачи чрез SMS или по Вайбър показва, че няма рискове. Това каза още от парламентарната трибуна Калин Стоянов.
Няма допълнителна защита от това да не се получават фалшиви съобщения, каза депутатът Борислав Гуцанов. Да не стане така, че нещо много добре работещо да стане уязвимо и невинни граждани да са потърпевши, ако измамници отново влязат в системата, предупреди той.
Системата работи много добре, захранва се с информация и вярвам, че това е начин да съберем глоби, каза министърът на свой ред. Той поясни, че услугата се обезпечава от система на Министерството на електронните съобщения, в т.ч. и по Вайбър.
Анализът не е открил рискове, защото в съобщенията няма лични данни, а само номер на колата. Изпраща се линк за изтегляне на документи, припомни още Стоянов.