Надявам се да има положителен ефект от този частичен Шенген, но важното за нас остава цялостното влизане в Шенген, и по сухопътна граница, защото това е проблемът пред България. Това каза в "Още от деня" по БНТ бившият вицепремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева.
Към България и Румъния изненадващо са наложени допълнителни пет условия, които включват засилване на контрола по границата с Турция, Сърбия и Румъния, изпращане на техни контролни органи по нашите летища и непредвидени контролни проверки за наши граждани, кацащи в Австрия. Освен това, според Дъблинските споразумения по-бърза обработка на документите на експулсираните мигранти от страните членки на Шенген. Това означава, че ние ще бъдем да задължени да приемем тези мигранти и да ги настаняваме в наши центрове, заяви Плугчиева, цитирана от novini.bg.
Обществото има нужда от ясна информация по темата, за да няма спекулации. Няма достатъчно яснота какво сме подписали, какви ангажименти сме поели, за да бъдат гражданите спокойни, добави тя.
В отговор на въпрос бившият вицепремиер отбеляза, че не е привърженик на контрамерки срещу Австрия (която блокира пълноправното членство на България в Шенген – б. ред.), каквото предложение беше направено от българския бизнес.
Според нея решението да се търси с диалог, който обаче да е навременен.
Бизнесът ни има право да реагира. Политиците ни трябва да реагират и да се намери решение за проблемите на българския бизнес.
Меглена Плугчиева прогнозира, че България няма стане пълноправна членка на Шенгенското пространство до края на 2024 г.