Все по-близо сме до съждението, че ситуацията в Столичния общински съвет се явява някакъв вид инструмент, който спомага за решаването на конюнктурните политически проблеми на национално ниво. Това коментира пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ.
За да се отпуши работата на общината, би трябвало да се прояви повече политическа култура, смята професорът.
"Това е шанс да се създаде добре работеща коалиция с разпределени функции и отговорности.
Със сигурност се водят преговори. Идеята е да се намери компромисно решение".
Според него, то може да се намери в "оттеглянето на личните претенции и на политическата конюнктура за сметка на търсене на изход в лицето на доказал се в политическото пространство по-опитен политик, който не е от една от двете големи формации, спечелили първите места".
Проф. Стоянов не пожела да посочи конкретни имена, но предложи да се погледне в дясното пространство.
"Някои от малките политически формации, които влязоха с доста битки, а не между капките, имат едно-две лица, особено като хора с опит в Общинския съвет".
Липсата на коалиционно споразумение на национално ниво води до извод за нещо, което е скрито от нас и се решава зад завесата. Това важи и за попълването на регулаторите, отбеляза анализаторът.
"Няма подписан документ, който да регламентира точните задължения и правомощия на отделните политически играчи.
Това, което наблюдаваме през последните месеци, е много разтеглено. То е дава възможност за всякакъв вид интерпретации от страна на политиците".
Всъщност ще имаме ново правителство, заяви той по отношение на предстоящата ротация.
"Ще имаме нов министър - председател. Ще има оставка на старото правителство. И в рамките на това НС - нов кабинет. Ротацията е залъгалка и дъвка за наивници. Със сигурност ще бъдат сменени поне двама министри".
Той не смята, че министър Хинков е избързал с изявлението си, че няма да остане на поста си след ротацията.
Проф. Стоянов вярва, че последната надежда на законността в България е в Конституционния съд.
"Те ще трябва много сериозно да погледнат на проблемите, които им създадоха политиците. Вярвам, че ще бъдат достатъчно мъдри и на висотата на своите задължения".
Експертът разглежда кандидатурата на Десислава Атанасова за Конституционния съд като "предястие за онова, което ни очаква в края на тази година".
"Има още трима членове, на които изтича мандата и трябва да бъдат гласувани през същата процедура".
Той анализира случващото се в ДПС и появата на Карадайъ в публичното пространство.
"Действията му са поредно доказателство за липса на политическа стратегическа комуникация".
Проф. Стоянов открива и потвърждение на твърдението, че Ахмед Доган държи партията си здраво в ръце.
"ДПС имат желание да се превърнат в една системна, не толкова обвинявана в етнически пристрастия партия, а това означава, че трябва да разширят ветрилото на влиянието си и да вкарат на най-високо ниво българи".
Професорът е склонен е да се съгласи с твърденията, че геополитическата обстановка държи това правителство в равновесна точка.