На 29 януари 1990 г. бившият държавен глава на България Тодор Живков е арестуван в обвинение за насилствена смяна на имената на българските турци и принуждаване към изселване.
Делото за “Възродителния процес” започва през 1991 г. Първоначално като обвиняеми са привлечени Тодор Живков (председател на Държавния съвет и генерален секретар на ЦК на БКП), Димитър Стоянов (министър на вътрешните работи) и Георги Атанасов (министър-председател), Петър Младенов (министър на външните работи) и Пенчо Кубадински по чл. 162, ал.1 от Наказателния кодекс (за подбуждане към расова вражда) и по чл.387, ал.2 (за злоупотреба с власт).
През 1994 г. отпадат обвиненията срещу Петър Младенов и Пенчо Кубадински, а срещу Тодор Живков, Димитър Стоянов и Георги Атанасов остава отговорността само по чл. 387, ал.2. През 1993 г. делото е внесено в съда. Върнато е за първи път през 1994 г.
През 1999 г. обвинението срещу Георги Атанасов е прекратено от столичната военноокръжна прокуратура заради недоказаност и е възобновено на 3 януари 2001 г. На 5 януари 2001 г. военно-апелативният прокурор отказва да потвърди прекратяването на обвинението срещу Георги Атанасов и изпраща делото обратно за довършване на работата по него. Останалите обвиняеми Тодор Живков и Димитър Стоянов са починали.
През май 2022 г. прокуратурата прекрати делото, след като почина последният обвиняем –Георги Атанасов.
За три десетилетия прокуратурата така не успя да извърши разпити за събиране на свидетелски показания на близо 450 жертви, които са били въдворени без съд и присъда от режима в концлагера „Белене“ на остров Персин на Дунав.
В началото на 90-те години на миналия ХХ в. прокуратурата внесе веднъж делото в съда, но то беше върнато оттам с указания да се извършат свидетелски разпити на българските граждани от турски произход, преминали през „Белене“, припомня сайтът desebg.com.
От прокурорското постановление става ясно, че държавното обвинение не е успяло да открие около 100 бивши лагеристи, които трайно са се установили в Турция. Правени са и няколко съдебни поръчки до Турция, но те не са дали резултат. Така прокуратурата удобно изчака смъртта на Георги Атанасов, за да прекрати делото.
Гражданското сдружение на бившите лагеристи от „възродителния процес“ в лагера „Белене“ и техните близки обаче протестира прекратяването на делото.
През декември 2022 г. състав на Софийския апелативен съд (САС) отмени постановлението на Военно-окръжната прокуратура - София, с което тя прекрати следствието за „възродителния процес“,
САС върна делото на прокуратурата за продължаване на процесуално-следствените действия. Определението на съда не подлежи на обжалване.