Украйна ще започне строителни работи по четири нови ядрени реактора това лято или през есента, съобщи министърът на енергетиката Герман Галущенко, цитиран от Ройтерс в четвъртък (25 януари). Страната се опитва да компенсира загубения енергиен капацитет поради войната с Русия,посочи euractiv.bg.
Два от блоковете, които включват реактори и свързано с тях оборудване, ще са произведени в Русия и Украйна ще ги внесе от България, а другите два ще използват западна технология от производителя на енергийно оборудване „Уестингхаус“.
И четирите реактора ще бъдат построени в атомната електроцентрала „Хмелницки“ в западната част на Украйна, добави Галущенко.
Графикът е по-агресивен от очертания по-рано от Киев. По-рано бе съобщено за започване на работа през 2024 г., но без да се уточнява, че и четирите реактора могат да бъдат разработени едновременно.
„Мисля, че ще започнем строителството през лятото или есента. Имаме нужда от съдове под налягане на реактора, които ще трябва да бъдат внесени. Искаме да направим третия и четвъртия реактор веднага“, обясни енергийният министър.
Българският парламент вече разреши продажбата на двата ядрени реактора за проваления проект „Белене“ на Украйна, като определената минимална цена е 1.2 милиарда лева. Толкова страната плати на руската компания „Атомстройекспорт“ за оборудването. По информация на Euractiv България ще иска поне 1.2 милиарда евро за реакторите заради направените разходи до този момент.
Въпреки амбициозните срокове, обявени от Галущенко, за Украйна е почти невъзможно да направи веднага този разход, защото финансирането от САЩ и ЕС на стойност над 100 милиарда евро все още е блокирано.
Строителството на 3-ти и 4-ти реактор в „Хмелницки“ започна през 80-те години, но беше замразено.
Откакто получи независимост от Съветския съюз през 1991 г., Украйна построи три нови ядрени реактора – по един в АЕЦ „Запорожие“, „Хмелницки“ и „Ровне“.
Към момента три атомни електроцентрали на контролирана от Украйна територия произвеждат повече от 55% от нуждите на страната от електроенергия, но Киев иска да разшири сектора, за да компенсира загубата на „Запорожие“, която е най-голямата ядрена централа в Европа.
Русия получи контрол над съоръжението, след като започна пълномащабното нахлуване в Украйна в началото на 2022 г., а неговите шест ядрени реактора вече не работят.
„С 3-ти и 4-ти блок в „Хмелницки“ искаме да компенсираме „Запорожие“ и сега водим преговори с нашите български партньори за двата реактора, които са ни необходими“, каза Галущенко.
„Ако получим корпусите на реакторите сега, мисля, че след две години и половина ще имаме трети реактор в действие“, каза Галущенко.
Успоредно с изграждането на блоковете VVER-1000 от съветската ера, Украйна иска да започне подготвителни строителни работи за два модерни западни блока AP-1000, също в „Хмелницки“.
„Трябва да приемем закон за 3-ти, 4-ти, 5-ти и 6-ти блок. Пети и шести реактор искаме да изградим тип AP. Това ще е паралелен процес“, каза той.
През декември украинската ядрена енергийна фирма „Енергоатом“ и „Уестингхаус“ подписаха споразумение за закупуване на оборудване за 5-ти енергоблок на АЕЦ „Хмелницки“.
Миналата година Украйна обяви, че има интерес към неизползваните реактори за АЕЦ „Белене“. През декември енергийният министър Румен Радев каза, че Украйна не се е отказала от идеята и е готова да плати исканата цена от 1,2 млрд. евро. Получените средства ще бъдат насочени към изграждането на седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“.