Делян Пеевски помпа личния си рейтинг, заяждайки се и търсейки конфликт с най-високите позиции в държавата. Това заяви пред БНР политологът Емил Соколов в коментар за напрежението между Пеевски и президента Румен Радев.
Според него цялото поведение на Делян Пеевски издава неспокойствие. Той е нервен, защото му беше обещано да стане едноличен председател на ДПС, което очевидно няма да се случи, обясни той. По думите му обаче и сигналите от Турция не са добри, не са от полза на Пеевски. За него е налице комуникационен проблем, а именно, че се позволява на Пеевски да се държи като глас на Народното събрание:
"Пеевски има желание да доминира новинарския поток и го оставят да го прави".
По всяка вероятност Румен Радев готви нов политически проект, посочи едно от обясненията Емил Соколов. Според него обаче истинската причина ще я разберем следващите седмици. Претоплянето на стари и позабравени теми има за цел да вдигне градуса, смята политологът.
Соколов изказа мнение, че ПП-ДБ трябва да се явят съвместно на предстоящите европейски избори. Двете партии вече са създали някаква обща визия за развитието на държавата, коментира той, но добави, че при евровота допълнителна трудност ще създаде това, че ПП и ДБ се целят в различни политически семейства:
"ПП - в либералната Алде, а ДБ - в ЕНП. Това най-малкото чисто комуникационно и като послания може да създаде напрежение".
Реденето на листи също няма да мине безпроблемно, прогнозира политологът.
Според него Никола Минчев е удачен избор за водач на листата, въпросът е дали и как ще бъде възприет от ДБ.
При последния избор на конституционни съдии осъзнаването, че компромисът беше твърде висок, дойде вече след избора им, продължи коментара си Соколов. По думите му с избора на Десислава Атанасова е нормално правната общност да се почувства обидена. Нейният опит не отговаря напълно на това, което трябва да има един конституционен съдия, обясни той.
Според политолога всички неизговорени неща или изговорени със закъснение създадоха усещане у симпатизантите на ПП-ДБ, че част от информацията се стаява:
"Сега всеки път, когато направят нещо, хората са по-склонни да мислят, че има нещо скрито. Това е фундаментална комуникационна грешка - да създадеш усещане у хората, които те подкрепят, че им спестяваш нещо. Така занапред винаги ще си в обяснителен режим, защото така си ги научил".