Хакан Фидан е един голям разузнавач, бил е шеф и на МИТ – турските тайни служби. Казват че той е "черната кутия“ на Реджеп Тайип Ердоган, президентът на Турция. Всъщност той му има огромно доверие и Фидан е дясната му ръка, и която ръка трябва да реализира неговата политика, и в частност политиката на Република Турция, която е свързана с така наречената Визия "Ос на Турция“, стратегията, която се очертава в новия век.
Това коментира пред Радио "Фокус" д-р Ибрахим Чънар, историк и политически анализатор.
"Чрез настоящата совалка от срещи на Балканите, които осъществява Хакан Фидан, Турция гледа да затвърди своята роля не само на конкретните територии, но да играе ключова роля и в останалия свят като регионална суперсила. И призванието на Фидан е именно такова - той прокламира за една независима външна политика на Турция, но политика, в която Турция ще заеме своето си място и в световната политика", обърна внимание д-р Чънар.
По думите му през последните 10 години Турция почти е захлопнала вратата на ЕС: "Определено между Европейския съюз и Турция има една конфликтна зона. Онова, което все пак обединява двете страни на този етап са бежанците в Турция. Турция пое определени ангажименти и Западът изпълнява свои ангажименти в това отношение, и по някакъв начин Ердоган, въпреки изцепките, все още Западът има търпението и така гледа на него като един мек ъгъл. Но проблемът с бежанците в Турция наистина е един много голям".
На второ място политиката на Турция спрямо Газа – отношенията с Израел се бяха нормализирали, израелският президент посети Турция, 2021 година. Очакваше се след случая с кораба, който беше торпилиран от Израел, поклонниците, които отиваха в Мека, имаше едно затягане на отношенията между Турция - Израел, и тъкмо нещата се разтрогнаха и пак се появи този проблема - Газа.
Но според мен Ердоган, имайки предвид неговата маргинална и консервативна маса, по някакъв начин той отново събира точки от защитата на Газа – братята мюсюлмани и т.н. В политическо отношение, ако има някакво настъпване на краката между двете държави, смятам, че бизнес отношенията и военното сътрудничество между двете страни ще продължава", коментира историкът.