Ние сме единствената държава в Европейския съюз, в която един човек съвместява постовете на външен министър и министър по европейските въпроси.
Комплексарска позиция. Това каза в предаването "Лице в лице" по бТВ евродепутатът Радан Кънев по повод поставения по-рано днес ултиматум от Бойко Борисов към "Продължаваме промяната - Демократична България" - или външно министерство остава за ГЕРБ при ротацията, или предсрочни парламентарни избори.
Това не е толкова важно. Не разбирам политическата логика, че излазът навън е основната част от политиката. Аз смятам, че основната политика се кове в Народното събрание, заяви Кънев.
В Европа във всички държави имат министър на европейските въпроси, който е много по-важен от външния министър. Европейската политика не е представителство, а вземане на решения, които се отразяват изключително силно върху нашето ежедневие. Не прави впечатление в България да се осъзнава, че европейската политика не е външна политика, посочи евродепутатът.
Както каза преди 20 г. Иван Костов, Европейският съюз и НАТО няма да ни решат проблемите. Те са гарант да живеем по-сигурно и стабилно, но не могат да решат личните ни проблеми. Европейският съюз е място, където отиваш и се сбиваш за интереса си. Там сме сред равни, не сме там някой да ни благославя. Ние сме там да изкарваме повече пари, а не някой да изкарва и да ни ги дава, отбеляза Радан Кънев.
Той коментира още, че разкритията около убийството на Мартин Божанов – Нотариуса доказват, че в България има правосъдна мафия.
В отговор на въпрос Кънев каза, че би се радвал да участва в обединена листа на "Продължаваме промяната - Демократична България" за евроизборите, независимо на кое място е поставен в нея.
Този спор поставя под риск мнозинството, ротацията, чрез която управлението в България може да остане стабилно, добави той.
По думите му евентуални предсрочни избори биха били голяма трагедия, защото компромисът за съставянето на кабинета е постигнат много трудно, а сблъсъкът за поста външен министър не е по тема, която би било оправдано да доведе до разпадане на управляващото мнозинство.