Политическото решение за 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е взето, одобрено е от Народното събрание, политическите крамоли не го засягат.
Това каза пред БНР председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев и коментира:
"Проектът си върви, има решения приети, правителството следва Пътната карта, която беше приета в пленарната зала на НС, не само в парламентарната комисия по енергетика. Този, който трябва да провежда всички процедури и да избира, се казва "АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" ЕАД, защото това е юридическото лице, което ще развива, ще строи и ще бъде собственик на бъдещите два ядрени блока".
Манчев подчерта, че за да има конкуренция между кандидатите, трябва да има проект с определени технически показатели, по които да се подадат предложенията, а "ние нямаме проект, в момента разработваме идейна фаза на проекта и той не е завършен":
"Правителството се е вслушало в решението на Народното събрание, че ще трябва да се работи по технология АР-1000. Отделни политически сили подадоха жалби към Конституционния съд, но той до този момент не се е произнесъл. ... След решението на парламента за АР-1000 министрите на енергетиката на България и на САЩ подписаха меморандум, а след като той бъде нотифициран от Брюксел и от парламентите в София и Вашингтон, ще даде всички права да развиваме този проект като междудържавен договор".
Изборът на строител е на собственика "Нови мощности", а той е определил към момента южнокорейската "Хюндай", подчерта Богомил Манчев и уточни, че ако "Хюндай" не се справят по критериите, които са поставени, "АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" имат право да се обърнат към някой от следващите, които са си подали заявка за строителство.
Манчев определи "Хюндай" като удачен избор и изказа мнение, че проектът се развива правилно.
Прогнозата на председателя на Българския атомен форум е за изграждането на 7-и блок да са необходими 12 години, като оптимистичен вариант, а песимистичният е 15 години:
"Още три години към това прибавете, за да се появи 8-и блок".