Две години след началото на агресията на Русия в Украйна и последвалата бежанска вълна у нас и в Европа, децата и семействата продължават да се интегрират в българското общество.
От около 53 300 украински граждани в България приблизително 40 на сто са деца, изтъкна БНР-Радио София Мария Янкова, директор "Образование" в УНИЦЕФ.
В български училища за записани 3800 от украинските деца.
80 на сто от децата и младежите обаче не са приобщени към българската образователна система. Сред причините са: някои продължават да учат онлайн към украински учебни заведения; някои вярват, че войната ще приключи във всеки един момент и очакват да се върнат в родината си; съществуват разлики в образователните системи; при изпълнение на програмата за настаняване се обособиха по-големи общности на места, където няма достатъчно училища или възможности за работа.
България е сред държавите с най-малък процент деца, включени в образователната система на приемащата страна.
Янкова припомни кампанията „Добре дошли в училище“ от 2022 г.
Тогава са информирани семействата за стъпките за записване в детска градина и училище, както и за позитивите от това - получаване на европейска диплома, обучение по български език, друга подкрепа и т.н.
"Това беше възможност децата и младежите да рестартират живота си, да имат нормалност, спокойствие, нови приятелства, социализация – посочи Мария Янкова. – От друга страна кризата с бежанците показа някои латентни недостатъци в българската образователна система."
Тя не скри, че са получавали сигнали за тормоз в училище, език на омразата, дискриминация.
"Може би трябваше предварителна информация и подготовка на родители и деца по темата."
След 2 години война отговорът на кризата преминава от хуманитарен в интеграционен подход. Подкрепата, оказвана в т.нар. „сини точки“, вече се трансформира в помощ и услуги през институции на общините.
В момента представители на УНИЦЕФ има в украинските градове Киев, Лвов, Одеса, Днипро, Полтава, Николаев и Харков, където предоставят хуманитарна помощ и подкрепа на децата и семействата им.